ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  25 Mayıs 2020, Pazartesi

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

  

TARİHİMİZ VE TARIM ARAZİLERİMİZ KATLEDİLİYOR!

    Yayına Giriş Tarihi: 21.11.2014  Güncellenme Zamanı: 24.11.2014 09:03:12  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

       TARİHİMİZ veTARIM ARAZİLERİMİZ KATLEDİLİYOR!

 

Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış Diyarbakır kentine yüzyıllardır asi duruşuyla eşlik etmiş bilge nehir Dicle`nin üzerinde kurulan kum ocakları ve balık üretim çiftliği; Dicle vadisi ekolojik sistemi talan edilirken, nehrin kıyısındaki birinci sınıf tarım arazileri de beraberinde talan edilmek istenmektedir. Tüm bu doğal olmayan müdahaleler ile Dicle nehri yatağında büyük değişiklikler ve tahribatlar oluşurken,nehrin akışında da büyük düzensizlikler meydana gelmiştir.

Ranta kurban giden Dicle nehri artık bir bataklık haline dönüşmüş durumdadır. Diyarbakır ile özdeşleşen ve kaynaklara göre yüzyıllardır kentsel tarım alanı olarak kullanılmış,  kentin gıda ihtiyacını karşılaması ile türkülere manilere name olmuş Hevsel Bahçeleri de son dönemlerde tahribatlarla gündemde ki yerini almıştır.

Diyarbakır tarihinin ve kültürünün mirası olan Dicle vadisi, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçelerinin tahrip ve talanının önündeki tek umut UNESCO olmuştur. 2000 yılından itibaren başlayan UNESCO çalışmaları, yılların emeği ile artık filizlenmiştir. Ocak 2014 tarihinde tescil için resmen başvuru yapılmış ve nihai karar Haziran 2015 tarihinde verilecek iken Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Dicle Vadi Projesi adı altında yaptığı çalışmalar mirasımızın 2015 Haziran ayında Dünya Miras listesine alınma sürecini olumsuz etkileyecektir. Yine bu proje ile Kültürel Peyzaj ve Orjin Bitkiler alan içerisinde yok olacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dicle Nehri üzerinde yer alan Sur ilçesi ve Yenişehir ilçesi sınırları dâhilinde olan 7.517.732.11 metrekare yüzölçümlü alanı tarım arazisi niteliğinden  çıkarmak için başvuru yapmış  ve İl Toprak Koruma Kurulu da 14.11.2014 tarih 71/4 nolu karar ile bahsi geçen alanın tarım  dışına çıkarma kararını almıştır.

Bu karar UNESCO sürecini bilinçli yada bilinçsiz bir biçimde riske sokmakta ileriki dönemlerde korumasız kalan bu alanın yapılaşmaya açılmasının önünü de açmaktadır.

Bir santimetre toprağın, birçok faktöre bağlı olarak 200 ile 1000 yıl arasında oluşabildiği ortadayken yaklaşık 7.517.732.11 metrekarelik alanın ne kadar süre içerisinde oluşabileceği can alıcıdır.

19 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu‘nun 2. ve 4. maddelerinde açıkça belirtildiği gibi;`` Tarım arazilerinin amaç dışı ve yanlış kullanımlarının önlenmesi, korumayı sağlayacak yöntemlerin oluşturulması gerekmektedir`` ifadesi ile,

Yine aynı kanunun 6. maddesinin a) fıkrası da kurulun görevlerinde belirleme yaparken arazinin korunması, geliştirilmesi ve verimli kullanılmasına yönelik inceleme, değerlendirme ve izleme yapmak, ortaya çıkan olumsuzlukları belirlemek, toprak korumayı ve bununla ilgili sorunları giderici önlemleri almak, geliştirmek,uygulanmasını sağlamak için görüş oluşturmak gibi ifadeler yer alırken, tarım alanlarını amaç dışı ve yanlış kullanımını bırakın önlemek; bunun aksine bir karar verip binlerce yıl Diyarbakır`ın besin kaynağı olan alanı Dicle vadisi projesi adı altında tarımsal amaç dışı kullanıma açma kararı almış olan İl Toprak Koruma Kurulu, nihai karar için Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığına göndermiştir. 

5403 sayılı yasayı çıkaran, tarımsal alanların korunması için basın yoluyla; ‘`TARIM ARAZİLERİ ATALARIMIZIN MİRASI DEĞİL, BIRAKACAĞIMIZ BİR EMANETTİR`` diye etkili bir kamu spotu yayınlatan ve "Diyarbakır medeniyetlerin beşiğidir" tabirini dilinden düşürmeyen Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi EKER`i kendi çıkardığı yasaya aykırı olan bu kararı onaylamaması ve bu vesileyle Diyarbakır Kentinin Tarihine ve Toprağına sahip çıkmasını bekliyoruz.

  TMMOB bileşenleri olarak, Toprak ve Arazi Kullanım Kanunu çerçevesinde, tarım arazilerinin amaç dışı kullanılmasını engellemek için konuyu hassasiyetle takip edeceğimizi belirtir, Miras alanımızın UNESCO Dünya Miras Listesi`ne alınma sürecini olumsuz etkileyecek her türlü düzenlemeye karşı olduğumuzu

KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURURUZ.

 

 

TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU

 

MAKİNA MÜHEDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

MİMARLAR ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

İNŞAAT MÜHEDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

ELEKTRİK MÜHEDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

JEOLOJİ MÜHEDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

HARİTA VE KADASTRO MÜHEDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

ZİRAAT MÜHEDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

MADEN MÜHEDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

ŞEHİR PLANCILARI ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ

KİMYA MÜHEDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR İL TEMSİLCİLİĞİ

JEOFİZİK MÜHEDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR İL TEMSİLCİLİĞİ

PEYSAJ MİMARLARI ODASI DİYARBAKIR İL TEMSİLCİLİĞİ

METEOROLOJİ MÜHEDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR İL TEMSİLCİLİĞİ

 

 

 


Diyarbakır Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.