ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  27 Eylül 2020, Pazar

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

  

DİCLE VADİSİ TALANA AÇILIYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 05.12.2014  Güncellenme Zamanı: 09.12.2014 10:40:12  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

 BASINA VE KAMUOYUNA

 

Tarihsel derinliği, zengin kültürel birikimiyle binlerce yıldır kurulduğu yerde kesintisiz yaşam süren Diyarbakır, aralıksız yaşamını kadim Dicle`ye ve vadisinde süre gelen tarımsal üretime borçludur. Binlerce yılın birikimini, kentin sahip olduğu kültürel değerlerden izlemek mümkündür. Dicle Vadisinin tarım işlevinin binlerce yıldır sürdüğünü Asur yazılı kaynaklarında, Diyarbakır Ulu Camiindeki Selçuklu kitabesinde ve Osmanlı kaynaklarında görmek mümkündür. 

Kentin yaşam alanı, Dicle Vadisinin ise tarım alanı işlevleri binlerce yıldır değişmemiştir. UNESCO`ya dayanak oluşturan özgünlük, bütünlük ve otantiklik gibi temel koruma kriterleri, Dicle Vadisinde lokal müdahalelere rağmen bu güne kadar varlığını sürdürmüştür. Bu nedenledir ki Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı" Şubat 2014 tarihinde UNESCO Dünya Kültür Mirası`na resmen aday olmuştur. Bu kapsamda kentin tüm bileşenlerinin katılım ve katkılarıyla hazırlanan Alan Yönetim Planı, Ağustos 2014 tarihinde UNESCO`ya sunulmuş, bu planla da yerel yönetimler ve merkezi hükümet olarak UNESCO`ya alanın nasıl korunacağı konusunda taahhütte bulunulmuş olmaktadır. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dicle Nehri üzerinde yer alan Sur ve Yenişehir ilçeleri sınırları içerisinde ve aynı zamanda Yönetim Alanın önemli bir bölümünü yapı rezerv alanı ilan etmiş ve 7.517.732.11 metrekare yüzölçümlü bu alanı tarım arazisi niteliğinden çıkarmak için başvuru yapmış ve İl Toprak Koruma Kurulu da 14.11.2014 tarih 71/4 nolu karar ile bahsi geçen alanın tarım dışına çıkarma kararını almıştır.

Bu karar, yeni düzenlemelerin yapılmasına, yeni yapılaşmalara yol açacak, alanın otantikliği, özgünlüğü, bütünlüğü, binlerce yılda oluşan ekosistemini bozacaktır. Dolayısıyla kentimiz ve ülke açısından son derece önemli ve prestiji yüksek olan UNESCO sürecini riske atacaktır.

Binlerce yıldır koruna gelmiş Dicle Vadisi, kente anlam katmış, kimlik kazandırmış, yaşam kaynağı olmuştur. Tüm bu vasıflarının Alan Yönetim Planı ile korunarak geleceğe taşınması hedeflenmiştir. Ancak bu kararla kentin yaşam kaynağı ranta kurban edilmek istenmektedir. 

Toprak Koruma Kurulunun görevi; 19 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu‘nun 2. ve 4. Maddelerinde, ``Tarım arazilerinin amaç dışı ve yanlış kullanımlarının önlenmesi, korumayı sağlayacak yöntemlerin oluşturulması gerekmektedir`` şeklinde belirlenmiştir.

 

Yine aynı kanunun 6. maddesinin a) fıkrası da kurulun görevlerini belirlerken; arazinin korunması, geliştirilmesi ve verimli kullanılmasına yönelik inceleme, değerlendirme ve izleme yapmak, ortaya çıkan olumsuzlukları belirlemek, toprak korumayı ve bununla ilgili sorunları giderici önlemleri almak, geliştirmek, uygulanmasını sağlamak için görüş oluşturmak yönünde belirlenmiş iken, aldığı kararla görevinin dışına çıkarak tahribatın önünü açmaktadır. Ayrıca, Alan Yönetim Planını, Eşgüdüm ve Denetleme Kurulu olarak onaylayan kurumlar, aynı zamanda Toprak Koruma Kurulunda da korumaya aykırılık oluşturan kararın altına da imza atmışlardır. Bu durum da sorgulanması gereken bir husustur.  

İl Toprak Koruma Kurulu bu kararı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına onaylanması için göndermiştir. Bakanlık " Tarım Arazileri Atalarımızın Mirası Değil, Torunlarımızın Emaneti Olduğunu Unutmayalım." Spotlarıyla kamuoyunda farkındalık yaratmaya çalışırken  "Diyarbakır Medeniyetlerin Beşiğidir" sözünü dilinden düşürmeyen Diyarbakır Milletvekili ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı sayın M. Mehdi EKER`i bu konuda duyarlı olmaya, yasaya aykırı bu kararı onaylamamaya, dünya kenti Diyarbakır`ın Tarihine ve Toprağına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bunun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve diğer ilgili tüm kurumları, Alan yönetim planında belirlendiği şekliyle Dicle Vadisinin bütünlüklü korunması yönündeki çalışmaları hayata geçirmelerini ve mevcuttaki aykırı, yanlış uygulamaların giderilmesi için yerel yönetimleri duyarlı olmaya çağırıyoruz. 

Biz aşağıda imzası bulunan STK`lar olarak yanlış olan bu kararın bir an önce geri çekilmesi ve Miras alanımızın UNESCO Dünya miras listesine alınma sürecini olumsuz etkileyecek her türlü düzenlemelere karşı çıkacağımızı,  daha önce Hevsel direnişinde olduğu gibi bu karara karşı da Diyarbakır kamuoyu olarak direncimizi göstereceğimizi belirtir, kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz. 24.11.2014Diyarbakır Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.