ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  27 Mayıs 2020, Çarşamba

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

  

BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 09.08.2016  Güncellenme Zamanı: 12.08.2016 15:33:25  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

 

                             BASINA VE KAMUOYUNA

   Bilindiği üzere Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yerleşkesi; Maliye Bakanlığı tarafından büyük bir cami ,külliyesi ve ticari mekanlar yaptırılmak üzere 01.10.2013 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığına tahsis edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı`nın 04.10.2013 tarih ve 9812 sayılı yazısına istinaden Yenişehir ilçesinde bulunan Karayolları yerleşkesinin 28500 metrekare büyüklüğündeki alan usulsüz bir şekilde ifraz edilerek, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yeni plan tadilatıyla  `Dini Tesis Alanı`na dönüştürülmüş ve 12.11.2013 tarihinde resen onaylanmıştır. Alanın tahsisinden sonra; belli merkezlerin icazetiyle çalışan Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge kurulu daha önce aldığı yanlış kararlar gibi karayolları yerleşkesindeki 11 adet tescilli yapının tescil şerhini kaldırmıştır.

   Bu hususta defalarca yaptığımız açıklamalar,uyarılar ve başlatmış olduğumuz hukuki süreçlere rağmen, hükümet bütün kurumlarıyla bu kararın uygulanması için gözlerini kör, kulaklarını sağır kılmıştır. Bugün geldiğimiz noktada mevcut Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan onlarca ağaç kesilmiş, tescilli yapılar yıkılmış adeta bir doğa ve kültür katliamı gerçekleştirilerek alan yapılaşmaya açılmıştır. Yapılan bu kıyımın başta İslamiyet olmak üzere hiçbir inançta yeri yoktur. Alternatif ve makul bir çok alan yaratabilecekken Dini+Ticari tesis alan inşaası için özellikle bu alanın seçilmesi ve bütün uyarılarımıza ve itirazlarımıza rağmen bu alanda ısrar edilmesi elbetteki bizlerde ve kamuoyunda bir çok şüpheye yol açmış ve yapılmak istenenin halkın ibadet etme hakkı ve özgürlüğüne hizmet etmeye değil, farklı gruplara rant sağlayıp peşkeş çekmeye ve siyasal gerekçelere dayandığını açık ve net ortaya konmuştur.

   Bizler bütün bu süreç boyunca defalarca dile getirdiğimiz itiraz gerekçelerimizi bir kez daha burada dile getirmek ve yetkilileri uyarmak istiyoruz;

   Toplumun kutsal mekanları olan camilere elbette karşı değiliz; ancak hadisde de belirtildiği gibi  "Kıyamet kopsa bile, o zaman elinizde bir fidan bulunuyorsa ve onu dikmek için de bir engel yoksa derhal o fidanı dikin." İslamiyette de ağaç kesmenin yeri yoktur.

   Birbirini takip eden bir düzenle planlanan ‘Karayolları yerleşkesi-Anıt Park-Stadyum-DSİ yerleşkesi` Diyarbakır kent merkezinin temel hava koridorudur. Kent merkezinin akciğeridir. Diyarbakır`ı nefessiz bırakmayın!

   Cumhuriyet dönemi mimari eserleri olan yerleşke içerisindeki yapıların tescillerini iade edin.

    Alandaki ağaç kesimini durdurun ve şimdiye kadar kesilen ağaçların yerine tekrar ağaç dikimi için derhal bir kampanya başlatın!

   Karayolları yerleşkesi ile beraber yıkım hazırlığı yapılan Diyarbakır Atatürk Stadyumu ile ilgili planlanan AVM+Rezidans kararı uygulanmaya henüz başlamamışken bu karardan vazgeçin!

   Bugün bile kaosun sinyallerini veren Yenişehir bölgesindeki trafik yoğunluğunu bu alanları yapılaşmaya açarak bir çıkmaza sokmayın.

   Parsel bazında plan değişiklikleriyle bu alanlara yüklenecek nufüs yoğunluğu insan sirkülasyonu ile Yenişehir bölgesinde yaşamın akışını durma noktasına getirmeyin, kaotik bir durum açığa çıkarmayın

    Tüm yerel yönetimlerin ve yerel dinamiklerin bu olaya karşı hassasiyet gösterip gerekli tavrı almaya çağırıyoruz

   Hükümete ve bağlı bütün Bakanlık ve kurumlarına sesleniyoruz; yapılan bu uygulamaların halka ve kente hiçbir faydası yoktur. Yol yakınken bu yanlıştan vazgeçin, yoksa kente karşı işlenen bu suçların vebalinden, bin dereden su getirseniz arınamazsınız!

   Kamuoyuna saygılarımızla,

 

   TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU

 


Diyarbakır Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.