ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  21 Mayıs 2019, Salı

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Etkinlik Giriş Sayfası

    YAZ EĞİTİM KAMPI HK.

     TEMA; DİJİTALLEŞME

    KAMP KURALLARI

    KAMP PROGRAMI

    ATÖLYE ÇALIŞMALARI

    FOTOĞRAF YARIŞMASI

    KISAFİLM YARIŞMASI

    MÜSABAKALAR

    KAMP SIRT ÇANTASI

    KAMP GÖRÜNTÜLERİ

    KAMP ALANI VE ULAŞIM

    İLETİŞİM

    KAMP BAŞVURU FORMU

 

  

HKMO 17. YAZ EĞİTİM KAMPI BAŞVURULARI BAŞLADI

    Yayına Giriş Tarihi: 05.06.2018  Güncellenme Zamanı: 07.06.2018 11:01:50  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Dijitalleşme Tema`sıyla bu sene 17. sini gerçekleştirecek olduğumuz yaz eğitim kampının başvuruları başladı.

 


HKMO 17. YAZ EĞİTİM KAMPI

Odamızın sürekli etkinliklerinden olan ve İzmir şubemizin yürütücülüğünde gerçekleştirilen, Harita/Geomatik Mühendisliği öğrencilerinin katıldığı HKMO Yaz Eğitim kampının bu yıl 17. si "Dijitalleşme" tema‘sıyla, 26 Ağustos -2 Eylül 2018 tarihleri arasında Seferihisar/İzmir‘de gerçekleştirilecektir. 

 

SAYILARIN İCADINDAN EMEĞİN EVRİLMESİNE; DİJİTALLEŞME

İnsanlık, tarih boyunca ürettiği, geliştirdiği her olgunun toplum üzerindeki etkilerini ve sonuçlarını düşünmeden hayata geçirmiş ve bunlara çözüm ararken yeni sorunlar ile toplumu karşı karşıya getirmiştir. Yerleşik hayata geçilirken, mülkiyet olgusu ortaya çıkarılırken ve sanayi devrimine geçilirken olduğu gibi şimdilerde de dördüncü endüstri devrimi ile insanlık sancılı bir süreçten geçmek üzeredir.

Toprak sınırlarını, mülkiyeti, yazıyı, sayıları ve barutu bulan insanoğlu bugün 0 ve 1 ‘in farklı dizilimlerini kullanarak ekonomiden inşaata, hukuktan bilgisayara kadar hayatın her alanını dijital etmenlerle yönetir hale gelmiştir. Bugün önümüzde duran ve çok büyük bir hızla gelişen dijital dünya üzerine, geçmişteki etkilerine de bakılarak geleceğe dair emekten yana ve toplumcu bir bakış açısıyla düşünülmesi gerekmektedir.

KODAK adlı film ve fotoğraf kâğıdı fabrikasında 1998 yılında 170 000 kişi çalışıyor iken, birkaç yıl içinde fotoğraf kâğıdı üretimine gerek kalmadığı için şirket iflas etmiş ve on binlerce çalışan işsiz kalmıştır. Şimdi benzer süreçler eğitim, sağlık, tarım ve diğer konularda da yapay zekâ, 3d baskı teknolojisi, otonom araçlar gibi dijitalleşme süreçlerinin en belirgin örnekleri üzerinden gerçekleşmektedir. Dördüncü endüstri devriminin getirdiği hızlı ve köklü değişimlerin çok yakın zamanda geleneksel endüstri ve hizmet yöntemlerinin çok büyük bir bölümünü yok edeceği aşikârdır.

Sadece bir yazılımdan ibaret olan UBER`in kendine ait bir tek otomobili bile olmamasına rağmen dünyanın en büyük taksi şirketi olduğu,  geçtiğimiz yıl bir yapay zekanın dünyanın en iyi "GO PLAY" oyuncusunu yendiği,  ABD`de çok karmaşık olmayan hukuki konularda gerekli öneri veya çözüm yollarını saniyeler içinde ve %90 doğrulukla sunan "IBM Watson" adlı program nedeniyle genç avukatlar arasında işsizliğin giderek arttığı bilinmektedir. Daha çevreci olan elektrikli otomobillerin ve şoförsüz araçların hayatımıza girmeye başlaması nedeniyle günümüz otomobil endüstrisinin çökmesinin kaçınılmaz olduğu, otonom araçların daha da geliştirilmesiyle trafik kazalarında yaşanacak azalma sonucu sigorta bedellerinin düşeceği, bu sayede günümüz sigortalama yöntemlerinin yok olacağı,  enerji kullanım alanlarının giderek değişmesi sonucu petrol ve doğalgaz sektörünün yakın gelecekte yok olacağı,  tarımda ve endüstriyel üretimde işçiler yerine robotların görev alacağı, Kripto sanal paraların yaygınlaşmasıyla finans sistemlerinin baştan sonra değişeceği,  bilgiye erişmenin giderek kolaylaşacağı ve ortalama insan ömrünün daha da artacağı gibi dijitalleşmenin önümüze koyacağı durumlar artık kaçınılmazdır.

Tüm bu örneklerin ortaya çıkardığı en önemli sonuç; sayıların icadından süregelerek gelişen ve dijitalleşmeyle daha da hızlanan bu değişim süreci; emek olgusunun başka boyutlara evrilmesi, kapitalizmin ihtiyaçlarının değişmesi, üretim ilişkilerinin baştan sonra yeniden şekillenmesi, doğanın ve insan hayatının her alanına olumlu ya da olumsuz müdahale etmesi şeklinde olacaktır.

HKMO 17. Yaz Eğitim Kampında Dijitalleşmenin emek-sermaye ekseninde çalışma hayatımıza, mesleğimize, insan ilişkilerine, topluma, doğaya, ülke kaynaklarına, kültüre ve dünya siyasetine olan etkilerini olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alacak, amacı ortak olan kaygı ve düşüncelerimizi paylaşıp, kolektif düşünce ile toplumcu mühendislik için aynı noktada buluşabilmeyi, dijitalleşme sürecini bu arayüzde insanlık yararına ve adil bir dünya düzeni için yönlendirerek kullanabilmeyi tartışacağız.

 

 

Ayrıntılı bilgi ve başvurular için: tıklayınız.

 

17. Yaz Eğitim Kampında Buluşmak Dileğiyle 

 

TMMOB

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Haziran 2018 

 

 


 


Tüm »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2019 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.