ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  31 Mayıs 2020, Pazar

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

ANKARA ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 16

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ANKARA ŞUBE 12.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
HKMO ANKARA

Tüm Şube Kitapları

  

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 23.11.2018  Güncellenme Zamanı: 24.11.2018 17:27:02  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

25 Kasım 1960`te, Dominik Cumhuriyeti`nde; diktatörlüğe karşı mücadele eden 3 kız kardeşin tecavüz edilerek katledilmesiyle yanan ateş aynı tazeliğiyle devam etmektedir ve günümüzde tek bir gün değil her gün mücadelesini verdiğimiz başlıca şiddet türü olarak kaynaklara geçmiştir. Mücadele gününün simgesi olarak "Kelebekler" adıyla efsaneleşen 3 kız kardeşin katledilişi, kadına yönelik şiddetin en ağır yüzü olsa da ne yazık ki ilki de değildir.

 

Kadınlara, yalnızca kadın oldukları için uygulanan ve cinsiyet eşitsizliği ile haklarının ihlaline yol açan tutum ve davranışlar; her geçen gün yasa eliyle yüceltilmektedir. Sadece kadınlara değil çocuklarımıza yönelik de fiziksel, sözlü, ekonomik ve aile içi şiddet her geçen artmakta ve sahip olduğumuz tek kanun ise birtakım kararnamelerle silinmeye çalışılmaktadır. 8 Mart 2012 tarihinde 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun", kadınların ülkemizde tutunduğu kanuni köklere dayanan tek dal olmuştur. Bu, kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan kanun  "Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınlar, çocuklar, aile bireyleri ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi ile şiddet uygulayan veya uygulama ihtimali olan kişiler hakkında şiddetin önlenmesine yönelik tedbirler ile bu tedbirlerin alınması ve uygulanmasına ilişkin usul ve esasları kapsar." ibaresi ile başlasa da günümüzde gelinen durumda kadına şiddete karşı olan bir yapıdan ziyade kadına karşı şiddeti destekleyici yapıya bürünmüştür. Hal böyle olunca da birçok kararname ve uygulamadan nemalananlar; her alanda şiddeti normalleştirip, erkek egemen toplum temellerine bir duvar daha örmeye başlamışlardır. Sosyal alanlarımızda "şort giydiği" bahanesiyle şiddet uygulayanlara karşı "pembe vagon ve pembe taksi" uygulamalarıyla da şiddet, bir de renge büründürülmüştür. Üstüne bir de takım elbise giydirilerek süslenmiş, iyi hal indirimi olarak, kadına karşı sunulmuştur. İş yerlerinde de kadınların emekleri sömürülmüş, cinsiyet nedeni ile şiddete paha biçilerek, kadınlar bir de ekonomik şiddete maruz bırakılmıştır. Her kafadan ses çıktığı yetmezmiş gibi bir de fetvalar gönüllere taht edilmiştir. Bir-iki gün öncesine kadar Diyanet Başkanının bilgisinden ve başarılarından söz eden Bakanlarımız unutmuş olsa da "Bir babanın kızına şehvet duyması caizdir." nidaları hâlâ bu ülkenin kara lekesidir. Getirilmeye çalışılan kürtaj yasağı, tecavüzün meşrulaştırılması ve müftülük nikâhı yasaları ile de çocuklarımızın istismarını destekleyici politikalar sürdürülmüştür.

 

Dayatılmaya çalışılan ve her türlü şiddetin önünü açan bu uygulamalara karşı tüm kadınlar karşı çıkmalı ve kadın haklarına karşı duyarlı erkekler de hem karşı çıkmalı hem de bizlere destek olmalıdır. Bu uğurda mücadele eden tüm sendika, dernek ve platformlar ile birlikte hareket ederek sesimizi daha çok yükseltecek ve haklarımıza sahip çıkacağız. Kadına ve çocuğa yönelik her türlü şiddetin bir gün değil her gün karşısında duracağız ve birlikte "DUR" diyeceğiz.Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.