ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  03 Haziran 2020, Çarşamba

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Etkinlik Giriş Sayfası

    YAZ EĞİTİM KAMPI HK.

    TEMA

    KAMP KURALLARI

    KAMP PROGRAMI

    ATÖLYE ÇALIŞMALARI

    MÜSABAKALAR

    KAMP SIRT ÇANTASI

    KAMP GÖRÜNTÜLERİ

    KONUŞMACILAR

    KISAFİLM YARIŞMASI

    FOTOĞRAF YARIŞMASI

    KAMP ALANI VE ULAŞIM

    İLETİŞİM

    KAMP BAŞVURU FORMU

 

  

HKMO 18. YAZ EĞİTİM KAMPI BAŞVURULARI BAŞLADI

    Yayına Giriş Tarihi: 03.06.2019  Güncellenme Zamanı: 03.06.2019 22:59:03  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

Odamızın sürekli etkinliklerinden olan ve İzmir Şubemizin yürütücülüğünde her yıl gerçekleştirilen, Harita/Geomatik Mühendisliği öğrencilerinin katıldığı HKMO Yaz Eğitim kampının bu yıl 18. si "Yeni Bir Hikâye" tema‘sıyla, 26 Ağustos -2 Eylül 2019 tarihleri arasında Seferihisar/İzmir‘de gerçekleştirilecektir.

 

ÖLÇÜLEMEZİ ÖLÇMEK; ULAŞILAMAZA ULAŞMAK, İMKANSIZ GÖRÜNENİ MÜMKÜN KILMAK İÇİN ‘YENİ BAŞLANGIÇLAR` ŞARTTIR!

İnsanlık tarihi boyunca mevcudu kabul edenler ile mevcuttan daha iyisinin olabileceğine inanarak mücadele edenler hep iki farklı grup olmuş ve yaşanan tüm toplumsal, bilimsel ve teknolojik gelişmeler mevcudu daha ileriye taşıma inancını savunan birey ve grupların çabaları neticesinde gerçekleşmiştir. Bundan yaklaşık 2000 yıl önce yer kürenin biçim ve boyutunu tespit etmek için çalışmaya başlayan dönemin bilginleri; kendi toplumlarınca ‘imkânsızın peşinde koşan maceracılar` olarak nitelendirilmişlerdi. Harita yapımında matematiği kullanan bilinen ilk bilgin olan Eratosthenes`in en zor işi belki de yola çıkarken yapacakları konusunda çevresini ikna etmek olmuştu. Dönemin şartlarında ellerindeki dağınık ve eksik veriler ile geometri ve coğrafya temelinde çalışmalar başlatan bilginler, aslında bugün eriştiğimiz bilgi ve ölçüm yöntemlerinin yolunu açıyorlardı. 2019 Nisan ayında, o zamana kadar "ölçülemez" denilen Kara Delik ile dünya arasındaki mesafenin tespit edilmesi ve fotoğraflanması elbette ki 2000 yıl önce başlayan çalışmaların kümülatif sonucuydu. Sürekli hareketlilik, yenilenme ve dönüşüm içerisinde olan dünyada karşılaşılan sorunların tamamının çözülebilir ve aşılabilir olduğu, ancak bunun kabulü neticesinde ilerlemenin mümkün olabileceği bugün de geçerliliğini korumakta olan fikirdir. Tıpkı yıllar önce Kartacalı Hannibal`ın soğuk bir kış mevsiminde Alp dağlarının geçit vermez sarp yamaçları karşısında umutsuzluğa kapılan ordusuna dediği gibi; "Ya yeni bir yol bulacağız, ya yeni bir yol yapacağız. " İşte bu ‘Yeni Yol`; ‘Yeni Bir Hikaye`nin de başlangıcıdır aynı zamanda. Tarih boyunca "Yeni hikayeler" ancak umut, bilinç ve cesaretin yol arkadaşlığıyla gerçekleşmiştir.

Bugün Türkiye`nin de benzer bir süreçten geçtiğinin bilinci içerisinde, gelinen sürecin yeni başlangıçlara evirileceğini söylemek hiç de zor değildir. Bu tema`yı sosyal, kültürel ve mesleki açıdan ele almak, toplumcu mühendisler olarak toplumumuzun, ülkemizin ve mesleğimizin yeni bir hikayeye ihtiyacı olduğu bilinciyle, mevcut durumun daha iyisi için neler yapılabileceğini, "Yeni Bir Hikaye"yi birlikte nasıl yazabileceğimizi tartışacağız.

HKMO 18. Yaz Eğitim Kampında; "Ölçülemezi Ölçmenin, sınırları kaldırmanın ve ulaşılamayana ulaşmanın yollarını arayarak hep birlikte kendi "Yeni Bir Hikaye"mizi şekillendirmek için görüşmek üzere.

 

Ayrıntılı bilgi ve başvurular için tıklayınız.

 

TMMOB

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Haziran 2019


Tüm »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.