ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  18 Şubat 2020, Salı

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

ANKARA ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 16

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ANKARA ŞUBE 12.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
HKMO ANKARA

Tüm Şube Kitapları

  

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLAYAMIYORUZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 10.06.2019  Güncellenme Zamanı: 10.06.2019 14:55:57  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

1972 yılından beri her 5 Haziran "Dünya Çevre Günü" olarak kutlanıyor. Ancak ne yazık ki, ülke ve dünya ölçeğinde çevre sorunları gerilemek yerine gittikçe artıyor, doğa ve insan sağlığına ciddi zararlar veren çeşitli felaketler yaşatılmaya devam ediyor.
Ormanlarımız yok edilerek kentsel/rantsal dönüşümler sürüyor, imar afları ile kaçak yapılaşmanın ve doğanın tahribatının önü açılıyor, derelerimiz HES‘ler için satılıyor, madencilik faaliyetleri için tarım alanlarımız tahribata uğruyor, çevresini doğasını savunmaya çalışan insanlar baskıya, şiddete maruz kalıyor.

 

"İmar Barışı!" Anayasal Suçtur

 

Daha yaşanabilir bir ortam yaratmak ve yaşam alanlarımızı düzenlemek için geliştirilen imar planları zenginleşme amacıyla değiştiriliyor, yaşanabilir çevre yok ediliyor. Şehirlerin yaşanabilir bir çevrede, doğayla ve insanlarla ortaklaşabilen yapıda olması gerekliliği herkes tarafından açıkça görülmelidir. Daha önceleri gördüğümüz imar afları gibi bu imar barışı adı verilen af ile de şu anda kıyı kenar çizgisini ihlal eden, ormanlık alanda ve şehirlerde kaçak halde bulunan yapılar bu affa dahil olacak, belirlenen ücretleri veren kişiler bu yapıları tescil ettirerek yasal çerçevede işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Kaçak yapılaşma ile doğal değerlerin tahribatı, hukuksuzluk özendirilmiş; çarpık ve düzensiz kentleşme kalıcılaştırılacaktır. Her bir af kentlerimize, yeşil alana, derelerimize, çevreye kısacası hayatımıza bir ihanettir.

 

AOÇ, Cerattepe, Yeşil Yol ve Niceleri…
Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün özel mülkü olan ve şartlı olarak bağışladığı Atatürk Orman Çiftliği talan ediliyor. Atatürk Orman Çiftliğinin parselleri satılıyor, torba yasalar ile Cumhuriyet değerleri 29 yıllığına devroluyor, işletmeye açılıyor.
Binlerce yılda oluşan doğal güzelliğe sahip Cerattepe, madencilik faaliyetiyle özel bir şirkete devrediliyor. "Yeşil Yol" adı altında meralar, yaylaklar imara açılıyor. Parklar, yeşil alanlar imara açılıyor, yeşile beton dökülüyor. Ortalama insan ömrünün 5 katındaki zeytin ağaçları sökülüp Termik Santral ve sanayi alanları yapılıyor. Deprem toplanma alanları, yeşil alanlar, parklar AVM yapılıyor, kıyılar imara açılıyor, tüm dünya nükleer enerjiden vaz geçerken ülkemizde üç tane nükleer santral yapılmaya çalışılıyor. Bölge sakinleri ÇED toplantılarına alınmıyor.

 

Bu Memleket Bizim!

 

Anayasa`nın 56. maddesiyle "Sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevrenin kirlenmesini önlemek" güvence altına alınmışken, yürütülen politikalar ülkenin bütün değerlerini yağmalamaktadır.
Bu ülke ve insanı; tüm maden, enerji, inşaat şirketlerinden daha değerlidir. Yaşamın, barışın ve nesilden nesile miras olarak bırakılan bu değerli toprakların kurban edilemeyeceğini korunarak yaşatılması ve daha da geliştirilmesi gerekliliğini bir kere daha Dünya Çevre Günü‘nde hatırlatıyor, doğayla iç içe, daha sağlıklı, yaşanabilir bir çevre dileğimizi, bu çerçevede yapılacak yasal düzenlemeler ve uygulamalarla geliştirilmesi gerektiğini bir kere daha yineliyoruz.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ankara Şubesi 13. Dönem Yönetim Kurulu


Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.