ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  03 Haziran 2020, Çarşamba

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

İZMİR ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 94

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

KAMULAŞTIRMA DAVALARINDA BİLİRKİŞİ OLACAKLARIN NİTELİKLERİ VE ÇALIŞMA ESASLARI KONULU EĞİTİM NOTLARI
İBRAHİM ERİŞİR-İBRAHİM AYKOL

Tüm Şube Kitapları

  

HKMO 18.YAZ EĞİTİM KAMPI TAMAMLANDI!

    Yayına Giriş Tarihi: 09.09.2019  Güncellenme Zamanı: 09.09.2019 18:12:43  Yayınlayan Birim: İZMİR ŞUBE  
 

Şubemiz yürütücülüğünde düzenlenen Yaz Eğitim Kamplarının on sekizincisi, "Yeni Bir Hikaye" teması ile 26 Ağustos - 2 Eylül 2019 tarihleri arasında İzmir Seferihisar‘da TEOS Ormancı Tatil Köyü`nde, farklı üniversitelerin Harita/Geomatik Mühendisliği bölümünde eğitim gören 100 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Kamp programı çerçevesinde düzenlenen panel, konferans, forum ve söyleşilere bu yıl da belediye başkanları, akademisyenler ve konusunda uzman kişilerin katılım sağladığı etkinliğimizin açılış konuşmalarını sırasıyla HKMO İzmir Şube Başkanı Özhan KAYNARCA, HKMO Genel Başkanı Orhan KASAP ve TMMOB Başkanı Emin KORAMAZ yapmıştır.

Kampın 1. Gününün akşamında kamp jenerik filmi gösterimi yapılarak, Kamp yürütme kurulu tarafından kampta uyulması gereken kurallar açıklanmıştır. "Şiir", "Tiyatro", "Kısa Film", "Resim ve Karikatür", "Müzik", "Dans", "Toplumcu Mühendislik" ve "Fotoğraf" başlıklarından oluşan atölyelere katılım listeleri belirlenmiştir. Panelistlerimizden Akademisyen Eylem Gökçe Cengiz TÜRK`ün Öğrencileri kaynaştırmak amaçlı gerçekleştirdiği drama etkinliklerinin ardından kamp ateşinin yakılmasıyla birinci gün tamamlanmıştır.

Kampın ikinci gününde, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi`nden Yrd. Doç. Dr. Eylem Gökçe TÜRK tarafından "Değişen İnsan: Yeni Bir Hikaye (mi?)" adlı oturum ve İTÜ Öğretim Üyesi Dr. Caner GÜNEY tarafından "Yaşadığın Şehirde Yeni Bir Hikaye Yazmaya Hazır Mısın ?" adlı oturum gerçekleştirildi. HKMO 40. ve 41. Dönem Onur Kurulu üyemiz Halil KAYNARCA`nın yürütücülüğünü yaptığı Gazeteci/Yazar Levent GÜLTEKİN`in konuşmacılığını yaptığı "Onurlu Çıkış Hikayesi" konulu oturum gerçekleştirilmiştir. Oturumların ardından katılımcılara teorik oryantiring eğitimi verilerek oryantring yarışması düzenlenmiştir. Harita ve pusula yardımıyla takımlara ayrılarak arazide belirlenmiş parkur üzerindeki noktalara en kısa sürede ulaşmayı hedefleyen yarışmada, öğrencilerin yer yön tayini, birlikte çalışma yeteneklerinin yanında farklı okullardan gelen öğrencilerin iletişimlerinin geliştirilmesi ve birbirleriyle kaynaşması amaçlanmıştır. Ardından gerçekleşen atölye çalışmaları ve akşam yemeğinden sonra Yenikapı Tiyatrosu`nun başarıyla gerçekleştirdiği interaktif ve doğaçlama tiyatro etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Kampın üçüncü gününde, yürütücülüğünü Prof. Dr. Rahmi Nurhan ÇELİK`ın yaptığı Atay Mühendislik ve Sistem A.Ş. firmalarının konuşmacı olarak katılım sağladığı "Ölçme Teknolojilerinin Hikayesi" konulu oturum gerçekleştirilmiş; deniz aracı ile batimetrik ölçümler, İHA uçuşu ve İHA ile kamp katılımcılarının hava fotoğraflarının çekimi gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin meslekle ilgili son teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiği bu oturum büyük ilgiyle gerçekleşmiştir. Daha sonrasında HKMO Eski Genel Başkanı Arif DELİKANLI`nın yürütücülüğünü yaptığı TKGM Genel Müdür Yardımcısı Adil Hakan AYBER ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk ÖZENER`in konuşmacı olarak katıldığı "Harita Mühendisliğinde Yeni Bir Hikaye" oturumu gerçekleştirilmiştir. Akşam yemeğinin ardından ise Praksis Grubu`ndan Serdar TÜRKMEN`in "Muhalif Müziğin Anadolu`da Doğuşu" adlı müzikal oturumu gerçekleştirilmiştir.

Kampın dördüncü gününde, Karabağlar Belediye Başkanı meslektaşımız ve Şube Eski Başkanımız Muhittin SELVİTOPU`nun yürütücülüğünde; Menemen Belediye Başkanı Serdar AKSOY, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin CERVATOĞLU, Kars Belediye Başkanı Ayhan BİLGEN`in "Yerel Yönetimlerde Yeni Bir Hikaye" isimli oturumunun ardından atölye çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Öğlen Yemeğinin ardından tüm öğrencilerin ve yöneticilerin katıldığı ve farklı üniversitelerden karma grupların yarıştığı Bilgi Yarışması düzenlenmiştir. Aynı takımlarda yer alan oda yöneticileri ve öğrenciler düzenlenen yarışma da hem sohbet etme şansı bulmuş hem de çok eğlenceli vakit geçirmişlerdir. Akşamüzeri yürütücülüğünü CHP Kastamonu Milletvekili Hasan BALTACI`nın yaptığı CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek BÖKE ve Siyaset Bilimci Seren Selvin KORKMAZ`ın konuşmacı olduğu "Siyasette Yeni Bir Hikaye" oturumu gerçekleştirilmiştir. Oturumun ardından atölye çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Akşam yemeğinin ardından ise Ali İsmail KORKMAZ`ın annesi Emel KORKMAZ`ı konu alan "Emel Anne" adlı belgeselin gösterimi gerçekleştirilmiş olup sonrasında belgeselin yönetmeni Kazım KIZIL ve Emel KORKMAZ ile söyleşi gerçekleştirilmiştir.

Kampın beşinci gününde, Yürütücülüğünü HKMO İstanbul Şube Eski Başkanı Erol KÖKTÜRK`ün yaptığı, Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi`nden Ramazan SUBAŞI ve OpenStreetMap ile Harita Çizimi`ni ve "İnsani Amaçlı Özgür Coğrafi Veri Üretimi"ni anlatan Yer Çizenler Derneği`nden meslektaşlarımızın konuşmacı olarak katıldığı "Toplumcu Mühendislik Hikayeleri" oturumu gerçekleştirilmiştir. Oturumun ardından öğle yemeğine kadar tüm öğrencilerimiz artık çalışmaları oturan ve sonuç ürünleri şekillenmeye başlayan atölyelerinin çalışmalarına başlamışlardır. Öğle yemeğinin ardından ise İzmir`de gerçekleşen büyük orman yangını ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER`in çağrısı üzerine "GEL, GÖR, KORU !" sloganıyla Efemçukuru`nda düzenlenen İzmir Buluşmaları etkinliğine katıldık. Oda olarak kamp tişörtlerimizle ve yaklaşık 150 kişilik bir kortejle alana giriş yaptığımız esnada öğrencilerimiz ‘Geldik, Gördük, Koruyacağız` sloganları ve ‘Güzel Günler Göreceğiz, İnanın Çocuklar` şarkıları eşliğinde etkinliğe bambaşka bir hava katmıştır. Ayrıca etkinlik başlayana kadar alana dağılan öğrencilerimiz alanda çöp temizliği yapmıştır. 9 yıl önce bir ağaç kesilmesin diye aramızdan ayrılan öz kardeşimiz Ali İsmail KORKMAZ`ın annesi Emel KORKMAZ`ın da bizlerle oraya gelmesi Ali İsmail`in mücadelesini devam ettirerek o gün orda ormanlarımız, ağaçlarımız için aynı hassasiyetle yer alması bizim için ayrıca değerli kılmıştır o günü. Tunç SOYER de Emel Annemize ayrıca söz vermiş, meydanlardan Gezi Çocuklarının annelerini yuhalatanlara inat Emel Annemizi alkışlatarak etkinlik boyunca misafir etmiştir. Ardından topluca kamp alanına geri dönülerek HKMO Öğrenci Birliği`nden Hakan ÇAVUŞ`un moderatörlüğünü yaptığı, Yazar Prof. Dr. Ergün AYBARS ve Yazar Sinan MEYDAN`ın katıldığı "Asırlık Destan" oturumu gerçekleştirilmiştir. Ardından atölye çalışmaları, akşam yemeği ve kamp ateşinin yakılması ile gün tamamlanmıştır.

Kampın altıncı gününde, Yürütücülüğünü HKMO Öğrenci Birliği`nden Tamğan KANBOLAT`ın yaptığı, konuşmacı olarak Gazeteci/Yazar Serdar KIZIK`ın ve Gazeteci/Yazar M. Tevfik KIZGINKAYA`nın katıldığı "Demokrasi, Medya ve Biz" konulu oturum gerçekleştirilmiştir. Öğle yemeğinin ardından ise yürütücülüğünü TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Akıncı YÜKSEL`in yaptığı, İzmir Barosu Başkanı Özkan YÜCEL`in ve KESK Tüm Bel-Sen İzmir 1 No`lu Şube Başkanı Anıl KAÇAR`ın konuşmacı olarak katıldığı "Emek ve Demokrasi Mücadelesinde Yeni Bir Hikaye" konulu oturum gerçekleştirilmiştir. Akşam düzenlenen ‘Gala Gecesi`nde ise veda yemeğinin ardından, etkinlik süresince gerçekleştirilen yarışmalarda başarılı olan gruplara ödülleri verilmiş, Şiir, Tiyatro, Kısa Film, Resim ve Karikatür, Müzik, Dans, Halk Oyunları, Toplumcu Mühendislik, Fotoğraf atölyelerinde yapılan çalışmalar sergilenmiş ve tüm katılımcılara sertifikaları verilmiştir.

Kampın yedinci gününde, yürütücülüğünü HKMO Öğrenci Birliği`nden Jehat ÖNCÜ`nün yaptığı, İzmir Şube`den Yönetim Kurulu Üyemiz Özge KARAMAN, İstanbul Şube`den ücretli çalışan Mustafa Onur GİRİŞKEN ve Bursa Şube`den kamu çalışanı Emre KARAGÖZ`ün konuşmacı olarak katıldığı "Genç Mühendislerin Hikayesi" isimli oturum gerçekleştirilmiştir. Öğle yemeğinden sonra ise yürütücülüğünü HKMO Öğrenci Birliği`nden Gökçe KÖKSOY`un yaptığı, MOĞOLLAR Grubu`ndan Cahit BERKAY`ın ve CHP Ankara Milletvekili ve PM Üyesi Ali Haydar HAKVERDİ`nin konuşmacı olduğu "Bi`şey Yapmalı; Yeni Bir Hikaye Yazmalı" adlı son oturumumuz gerçekleştirilmiştir. Ardından HKMO Öğrenci Birliği üyelerinin yürütücülüğünde öğrencilerin aktif katılımıyla gerçekleşen Öğrenci Forumu ile kamp değerlendirilmesi yapılmıştır.

Bu oturumdan sonra kamp alanımızın yanında bulunan stadyumda 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle MOĞOLLAR`ın sahne aldığı bir halk konseri gerçekleştirilerek kampımız sona ermiştir.

Şubemizin en önemli etkinliklerinden olan ve bu yıl 18.`si düzenlenen Yaz Eğitim Kampı yine gelenek bozulmayarak büyük bir ilgi, katılım ve coşkuyla tamamlanmıştır. Yerel ve ulusal basının büyük ilgi gösterdiği kamp medya organlarında da yer bulmuştur. Her yıl bir öncekinden daha yoğun ve başarılı geçen kampların başarılarının artarak devam etmesi umuduyla başta değerli öğrencilerimiz olmak üzere az ya da çok çorbada tuzu bulunan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

19. Yaz Eğitim Kampı`nda buluşmak üzere!

 

HKMO İzmir Şube Yönetim Kurulu


İzmir Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.