ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  04 Ağustos 2020, Salı

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Etkinlik Giriş Sayfası

    YAZ EĞİTİM KAMPI HK.

    TEMA

    KAMP KURALLARI

    KAMP PROGRAMI

    ATÖLYE ÇALIŞMALARI

    MÜSABAKALAR

    KAMP SIRT ÇANTASI

    KAMP GÖRÜNTÜLERİ

    KONUŞMACILAR

    KISAFİLM YARIŞMASI

    FOTOĞRAF YARIŞMASI

    KAMP ALANI VE ULAŞIM

    İLETİŞİM

    KAMP BAŞVURU FORMU

 

  

HKMO 18. YAZ EĞİTİM KAMPI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 10.09.2019  Güncellenme Zamanı: 11.09.2019 10:42:48  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Odamızın sürekli etkinliklerinden olan, sekretaryası İzmir Şubemizce yürütülen Yaz Eğitim Kampının 18.`si, 26.08.2019-02.09.2019 tarihleri arasında "Yeni Bir Hikâye" temasıyla İzmir-Seferihisar`da gerçekleştirildi.
Odamızca 2001 yılından bugüne her yıl düzenlenen Yaz Eğitim Kampımızın on sekizincisi; ülkemizin çeşitli illerinden gelen, üniversitelerin Harita/Geomatik Mühendisliği Bölümlerinde öğrenim gören 100 öğrenci ile HKMO yöneticileri ve sanat, medya, çevre, eğitim ve siyaset çevrelerinden uzman konuşmacıların katılımıyla, son derece verimli ve başarılı bir şekilde tamamlandı.

 

Geçmişte olduğu gibi bu kampta da yakın gelecekte meslektaşımız ve Odamızın üyesi olacak harita mühendisi adaylarının; TMMOB ve onun bileşeni olan Odamızın görevlerini, yetki ve sorumluluklarını ve çalışma anlayışını tanımaları ve bunun yanında harita mühendislerinin yaşamdaki yerini ve meslektaşlarına bakışının önemini kavramaları, tamamlayıcı nitelikteki teknik ve uygulamalı eğitim ve atölye çalışmalarıyla mesleki, sosyal ve kültürel alanda birikimlerini artırmaları sağlandı.

 

"Yeni Bir Hikâye " temasıyla birçok mesleki ve toplumsal konuların işlendiği; pek çok sanatçı, yazar, akademisyen, meslektaş ve 100 öğrenci katılımcının yer aldığı 18. Yaz Eğitim Kampının açılış konuşmalarında Odamız İzmir Şube Başkanı Özhan Kaynarca, Odamız Genel Başkanı Orhan Kasap ve TMMOB Başkanı Emin Koramaz; geçmiş yaz eğitim kampları, yaz eğitim kamplarının Oda örgütlülüğü açısından önemi ve öğrencilerin Odayı benimsemesinin gerekliliğine değinerek, kampa yönelik temennilerini dile getirdi. Ardından Kamp Yürütme Kurulu tarafından kampta uyulması gereken kurallar açıklandıktan sonra "Şiir", "Gazete", "Hikâye", "Tiyatro", "Kısa Film", "Resim ve Karikatür", "Müzik", "Dans", "Toplumcu Mühendislik" ve "Fotoğraf" başlıklarından oluşan atölyelerin katılımcı listeleri ve atölye yürütücüleri belirlendi. "Yeni Bir Hikâye" temasıyla gerçekleşen kampımızın Hikâye Atölyesinin yürütücüsü ise şair Mehmet Said Aydın oldu.

 

Panelistlerimizden Akademisyen Eylem Gökçe Cengiz Türk`ün öğrencileri kaynaştırmak amaçlı gerçekleştirdiği drama etkinliklerinin ardından kamp ateşinin yakılmasıyla birinci gün tamamlandı.

 

2. Gün: Sabah sporu, deniz ve sabah kalkmayanların denize atılmasıyla başlayan ikinci günde; Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden Dr. Öğretim Üyesi Eylem Gökçe Cengiz Türk`ün sunumuyla "Değişen İnsan: Yeni Bir Hikâye (mi?)" ve İTÜ Öğretim Üyesi Dr. Caner Güney tarafından "Yaşadığın Şehirde Yeni Bir Hikâye Yazmaya Hazır Mısın?" adlı oturumlar gerçekleştirildi.

 

Öğlen yemeğinden sonra "Onurlu Çıkış Hikayesi" isimli oturum; Odamız 40. ve 41. Dönem Onur Kurulu üyesi Halil Kaynarca`nın yürütücülüğünde, Gazeteci/Yazar Levent Gültekin`in katılımı ile gerçekleştirildi. Oturumların ardından katılımcılara teorik oryantiring eğitimi verilerek oryantring yarışması düzenlendi. Takımlara ayrılarak harita ve pusula yardımıyla arazide belirlenmiş parkur üzerindeki noktalara en kısa sürede ulaşmayı hedefleyen yarışmada; öğrencilerin yer yön tayini, birlikte çalışma yeteneklerinin yanında farklı üniversitelerden gelen öğrencilerin iletişimlerinin geliştirilmesi ve birbirleriyle kaynaşması amaçlandı. Ardından gerçekleşen atölye çalışmaları ve akşam yemeğinden sonra Yenikapı Tiyatrosu`nun başarıyla sahnelediği interaktif ve doğaçlama tiyatro etkinliği gerçekleştirildi.

 

3. Gün: Sabah sporu ve kahvaltının ardından Prof. Dr. Rahmi Nurhan Çelik`in yürütücülüğünü yaptığı "Ölçme Teknolojilerinin Hikayesi" oturumu, Atay Mühendislik ve Sistem A.Ş. firma sorumlularının katılımıyla gerçekleştirildi. İnsansız deniz aracı ile batimetrik ölçümler, İHA uçuşu ve İHA ile kamp alanının ve katılımcıların havadan fotoğrafları çekildi. Öğrencilerin meslekle ilgili son teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiği bu oturum büyük ilgi gördü. Sonrasında HKMO 17. Dönem Genel Başkanı Arif Delikanlı`nın yürütücülüğünü yaptığı, TKGM Genel Müdür Yardımcısı Adil Hakan Ayber ve Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener`in konuşmacı olarak katıldığı "Harita Mühendisliğinde Yeni Bir Hikâye" oturumu gerçekleştirildi. Akşam yemeğinin ardından ise Praksis Grubu`ndan Serdar Türkmen`in "Muhalif Müziğin Anadolu`da Doğuşu" adlı müzikal sunumu gerçekleştirildi.

 

4. Gün: Karabağlar Belediye Başkanı meslektaşımız ve İzmir Şube Eski Başkanımız Muhittin Selvitopu`nun yürütücülüğünde; Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu ve Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen`in "Yerel Yönetimlerde Yeni Bir Hikâye" isimli oturumunun ardından atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Öğlen yemeğinin ardından tüm öğrencilerin ve yöneticilerin katıldığı ve farklı üniversitelerden karma grupların yarıştığı Bilgi Yarışması düzenlendi. Akşamüzeri ise yürütücülüğünü meslektaşımız, Odamız üyesi ve CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı`nın yaptığı, CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve Siyaset Bilimci Seren Selvin Korkmaz`ın konuşmacı olduğu "Siyasette Yeni Bir Hikâye" oturumu gerçekleştirildi. Oturumun ardından atölye çalışmalarına devam edildi. Akşam yemeğinden sonra Ali İsmail Korkmaz`ın annesi Emel Korkmaz`ı konu alan "Emel Anne" adlı belgeselin gösterimi yapıldı ve belgeselin yönetmeni Kazım Kızıl ve Emel Korkmaz ile söyleşi gerçekleştirildi.

 

5. Gün: Yürütücülüğünü HKMO İstanbul Şube 11. Dönem Başkanı Prof. Dr. Erol Köktürk`ün yaptığı, Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi`nden Ramazan Subaşı ve OpenStreetMap ile Harita Çizimi`ni ve "İnsani Amaçlı Özgür Coğrafi Veri Üretimi"ni anlatan Yer Çizenler Derneği`nden meslektaşlarımızın konuşmacı olarak katıldığı "Toplumcu Mühendislik Hikâyeleri" oturumu gerçekleştirildi. Oturumun ardından öğle yemeğine kadar tüm öğrencilerimizin yer aldığı, çalışmaları oturan ve sonuç ürünleri şekillenmeye başlayan atölyelerin çalışmalarına devam edildi.

 

Öğle yemeğinin ardından ise İzmir`de gerçekleşen büyük orman yangını ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer`in çağrısı üzerine "GEL, GÖR, KORU!" sloganıyla Efemçukuru`nda düzenlenen İzmir Buluşması etkinliğine katılım sağlandı. Oda olarak kamp tişörtlerimizle ve yaklaşık 150 kişilik bir kortejle alana giriş yaptığımız esnada öğrencilerimiz ‘Geldik, Gördük, Koruyacağız` sloganları eşliğinde etkinliğe bambaşka bir hava kattı. Ayrıca etkinlik başlayana kadar alana dağılan öğrencilerimiz tarafından alanda çöp temizliği yapıldı. 9 yıl önce bir ağaç kesilmesin diye aramızdan ayrılan öz kardeşimiz Ali İsmail Korkmaz`ın annesi Emel Korkmaz`ın da bizlerle birlikte oraya gelmesi ve Ali İsmail`in mücadelesinin o gün orada ormanlarımız, ağaçlarımız için aynı hassasiyetle devam ettiğini görmesi bizler için o günü ayrıca değerli kıldı. Tunç Soyer de Emel Korkmaz`ı kürsüde ağırlayarak ve alkışlatarak etkinlik boyunca misafir etti. Ardından topluca kamp alanına geri dönülerek Odamız Öğrenci Birliği`nden Hakan Çavuş`un yürütücülüğünü yaptığı, Yazar Prof. Dr. Ergün Aybars ve Yazar Sinan Meydan`ın katıldığı 30 Ağustos`a özel "Asırlık Destan" adlı oturum gerçekleştirildi. Ardından atölye çalışmaları, akşam yemeği ve kamp ateşinin yakılması ile gün tamamlandı.

 

6. Gün: Yürütücülüğünü Odamız Öğrenci Birliği`nden Tamğan Kanbolat`ın yaptığı, konuşmacı olarak Gazeteci/Yazar Serdar Kızık`ın ve Gazeteci/Yazar M. Tevfik Kızgınkaya`nın katıldığı "Demokrasi, Medya ve Biz" konulu oturum gerçekleştirildi. Öğle yemeğinin ardından ise yürütücülüğünü TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Akıncı Yüksel`in yaptığı, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel`in ve KESK Tüm Bel-Sen İzmir 1 No`lu Şube Başkanı Anıl Kaçar`ın konuşmacı olarak katıldığı "Emek ve Demokrasi Mücadelesinde Yeni Bir Hikâye" konulu oturum gerçekleştirildi.

 

6. günün akşamında düzenlenen ‘Gala Gecesi`nde ise kamp süresince gerçekleştirilen yarışmalarda başarılı olan gruplara ödülleri verildi; Şiir, Tiyatro, Kısa Film, Resim ve Karikatür, Müzik, Dans, Halk Oyunları, Toplumcu Mühendislik, Fotoğraf atölyelerinde yapılan çalışmalar sergilendi ve tüm katılımcılara katılım belgeleri takdim edildi.

 

7. Gün: Yürütücülüğünü Odamız Öğrenci Birliği`nden Jehat Öncü`nün yaptığı, İzmir Şube`den Yönetim Kurulu Üyemiz Özge Karaman, üyelerimiz Mustafa Onur Girişken ve Emre Karagöz`ün konuşmacı olarak katıldığı "Genç Mühendislerin Hikâyesi" isimli söyleşi gerçekleştirildi. Öğle yemeğinden sonra ise yürütücülüğünü Odamız Öğrenci Birliği`nden Gökçe Köksoy`un yaptığı, Moğollar Grubu`ndan Cahit Berkay`ın ve CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi`nin konuşmacı olduğu "Bi`şey Yapmalı; Yeni Bir Hikâye Yazmalı" adlı son oturumumuz gerçekleştirildi. Ardından HKMO Öğrenci Birliği üyelerinin yürütücülüğünde öğrencilerin aktif katılımıyla gerçekleşen Öğrenci Forumu ile kamp değerlendirilmesi yapıldı.

 

8. Gün: Kamp alanımızın yanında bulunan stadyumda 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Moğollar`ın sahne aldığı bir halk konseri gerçekleştirilerek kampımız sona erdi.
Yaz eğitim kamplarının geçmişten bugüne mesleki birlikteliğimize, Oda-öğrenci ilişkilerine, Odamıza, mesleğimize, farklı üniversitelerdeki öğrenci meslektaşlarımızın kaynaşmasına ve onların sosyal ve kültürel anlamda zenginleşmesine önemli katkıları olmuştur. 18. Yaz Eğitim Kampıyla birlikte bu gelenek daha da yukarı taşınarak devam etti. Farklı üniversitelerde okuyan ve ileride meslektaş olacak harita mühendisi adaylarının birbirleriyle tanışmaları; birlikte planlama, karar alma, üretim, yönetim ve paylaşma sürecini yaratmaları; mesleki, sosyal, kültürel ve toplumsal gelişmeleri birlikte değerlendirmeleri; geleceğe yönelik umutlarını diri tutmaları ve yaşamla güçlü bir bağ kurmaları sağlandı.

 

18. Yaz Eğitim Kampının Odamız adına hazırlanarak hayata geçirilmesinde özverili ve yoğun çalışmalarından dolayı İzmir Şube Yönetim Kurulundaki sevgili arkadaşlarımıza, İzmir Şube çalışanlarına, HKMO Öğrenci Birliğine, katkı koyan diğer meslektaşlarımıza, tüm katılımcılara ve konuklara bir kez daha sevgilerimizi iletiyor, kutluyor ve teşekkür ediyoruz. Başarılı bir etkinliğin mutluluğunu ve keyfini tüm üyelerimizle paylaşıyoruz.
 

TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
EYLÜL 2019

 


Tüm »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.