ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  03 Haziran 2020, Çarşamba

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

ANKARA ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 16

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ANKARA ŞUBE 12.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
HKMO ANKARA

Tüm Şube Kitapları

  

YETERSİZ BAKİYE !

    Yayına Giriş Tarihi: 12.09.2019  Güncellenme Zamanı: 12.09.2019 17:58:25  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Ankara Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerde 02.09.2019 tarihinden başlamak üzere toplu taşıma araçları ulaşım ücretlerine zam yapılacağını açıkladı. Zamlı tarifeye göre Ankara`da 02.09.2019 tarihinden itibaren ANKARAKART bir biniş ücreti 3,25 TL, kullan at bilet bir biniş ücreti 4 TL, kredi kartı ile biniş ücreti ise 4 TL oldu. Öğrenci tarifelerinde ise değişiklik yapılmadı. Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada akaryakıtın, bakım-onarımın, elektriğin yükselen maliyetleri gerekçe gösterilerek zam yapıldığı söylendi.

 

Ulaşım; tıpkı eğitim, barınma, sağlık hakkı gibi en temel haklardan biridir. Sosyal devlet ve toplumcu belediyecilik, temel anlamda halkın toplumsal ve ekonomik varlıklarını iyileştirerek bu yolda halka çeşitli olanaklar sunarken vatandaşlarının temel haklarına saygılı olmalıdır. Bu anlayışı belirleyen ve bu çizgide yürüyenler; halkın ulaşım, gıda, barınma, yaşam gibi temel hak ve özgürlüklerine destek olmalı, bu hakları onlara ücretsiz sağlamalıdır.

 

Ülkemizin içinde bulunduğu krizden dolayı hayat pahalılığı ve zamlar her yerde kendini hissettirirken elektriğe, doğalgaza, akaryakıta gelen zamlar vatandaşlarımızı, hepimizi etkilemektedir. Hükümetin ekonomide yapmış olduğu yanlışların etkileri bizlerin yaşam kalitesini, kesesini etkilemektedir ve bu durumun tüketim araçlarına doğrudan yansıdığı görülmektedir.

 

Günlük şehircilik sorunlarının en temelinde yatan yanlış planlanan şehirleşmelerin doğurduğu en büyük problem, özellikle metropollerde trafik sorunudur. Her gün ulaşmak istediğimiz yere saatlerce trafikte ilerlerken yapılan birçok bilimsel ve teknik araştırmalar göstermektedir ki halkın bireysel araçlarla değil toplu taşımayla yapacağı ulaşım hem trafiğin azalmasına hem de ekonomiye çok ciddi katkılar sunmaktadır.

 

Kamu hizmeti olması gereken toplu taşımada kar amacı güdülmemelidir. Nitelikli ulaşım en temel haktır. Bu zam, krizin faturasının emekçiler tarafından ödeneceğinin göstergesidir.

 

Ankara Büyükşehir Belediyesinin toplu taşıma araçlarının ve kanallarının yaygınlaştırılıp kullanımını teşvik edilmesini sağlamak yerine açıkladığı bu zamlar, toplumcu belediyecilik anlayışının tam tersini göstermektedir. Bu nedenlerle Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi`ni zam kararını geri almaya davet ediyor, tüm vatandaşların temel kamu hizmetlerinden kâr amacı güdülmeksizin yararlanması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ankara Şubesi 13. Dönem Yönetim Kurulu

 


Ankara Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.