ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  05 Temmuz 2020, Pazar

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

BURSA ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 43-44-45

 

Tüm Şube Bültenleri
 

  

14.DÖNEM 2.DANIŞMA KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ!!!

    Yayına Giriş Tarihi: 14.11.2019  Güncellenme Zamanı: 15.11.2019 11:07:23  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

 Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi 14.çalışma dönemi 2. Danışma kurulu toplantısı, 09 Ekim 2019 tarihinde Şubemiz Temel ÖZTÜRK konferans salonunda Danışma kurulu Üyelerimizin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Danışma Kurulu üyelerinin önerileri ile alınan kararlar ekte sunulmuştur.

1- Temsilcilik, özellikle Merkeze Bağlı Temsilcilik modelinin demokratik bir yapı olmadığı nedeniyle Ana Yönetmeliklerde yapılacak değişikliklerle yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

2- Oda hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yerinde ve daha kısa sürede üyelere ulaşabilmesi için örgütlenme modeli olarak Merkeze Bağlı Temsilcilik gibi dikey model yerine Şube veya Şubeye Bağlı Temsilcilik olarak yatay model tercih edilmelidir.

3- Tüm il Temsilciliklerinin Ana Yönetmeliklerde yapılacak değişikliklerle Şubelere dönüştürülmesi gerekmektedir.

4- HKMO yolu örgütlü yapısı gözden geçirerek demokratik ve çağdaş örgüt modelleri çerçevesinde yenilenmeli, Şube kurulma üye sayıları düşürülerek Şube sayısı artırılmalıdır.

5- HKMO Genel Merkezinin 30/09/2019 tarih ve 77/1491 sayılı Yönetim Kurulu Kararına istinaden Bursa Şube Etkinlik alanında bulunan bazı Temsilciliklerin Şube etkinlik alanından çıkartılmak suretiyle Şube etkinlik alanımız içerisinde yeni kurulan Merkeze Bağlı Temsilciliğe bağlanması durumu, dayanak gösterilen Ana Yönetmeliğin 71. Maddesinde belirtilen "Oda çalışmalarının gerektirdiği durumlarda Şube Yönetim Kurulunun önerisi ve Oda Yönetim Kurulu kararıyla, Şube etkinlik alanı içerisinde İl/İlçe Temsilcilikleri kurulabilir." hükmüne uygun değildir.

6- Danışma Kurulu olarak soruyoruz; Bursa Şubesine bağlı Temsilciliklerin Merkeze Bağlı Temsilcilik olarak değiştirilmesi kararı öncesi Ana yönetmeliğin 50. maddesinde belirtilen Şube Yönetim Kurulunun görüşü alınmış mıdır? Temsilcilikler ile ilgili yapılan düzenlemelerde bu kurala neden uyulmamıştır? Oda Yönetim Kurulu bu hukuk kuralını diğer Şubelerle ilgili Temsilcilik değişikliklerinde uygulamış mıdır?

7- HKMO tüzel kişiliği Anayasanın 135. maddesinde belirtilen kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. Gücünü hukukun üstünlüğünden alan ve üyelerinin hür iradesi ile yöneticilerini kendi arasından seçen Oda Yönetim Kurulunun hukuka aykırı bu kararı hukukun üstünlüğü ilkesi ile üyelerinin hak ve çıkarları için yürütülen örgütlü mücadeleye destek veren üye ve seçilmiş yöneticilerine yapılan büyük bir haksızlıktır, saygısızlıktır.

8- Kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşunun üyelerinin oyları ile hukuki gözetim ve denetim sürecinde seçilen ve görev yapan yönetim kurullarının hukuka aykırı davranışları Odamıza ve mücadelemize zarar verecektir.

9- HKMO Yönetim Kurulu kendi Ana Yönetmeliğine yukarıda anlatıldığı gibi uymaz ise Oda Genel Kurulu tarafından düzenlenen diğer Yönetmeliklere üyelerinin uymasını nasıl bekleyecektir? Bu hukuksuz uygulamalar üye hak ve çıkarını gözeten örgütlü mücadeleye telafisi mümkün olmayan zararlar verecektir.

10- Yaklaşan Şube ve Oda seçimleri için yapıldığı anlaşılan bu değişikliğin hukuka uygun olmadığından iptal edilmesi ve muhakkak bir karar alınacaksa bunun başta Şubelerle ilgili görüşlerimiz ışığında, Oda Ana Yönetmeliğine uygun olarak alınması gerekmektedir.
11- Hukuka açık aykırı bu kararın düzeltilmemesi ve hukuka uygun hale getirilmemesi halinde Oda Yönetimi, üyelerinin bu hukuksuzluğa sesini çıkarmaması gerektiğini mi beklemektedir?
Bu hukuksuzluğa karşı hukukun üstünlüğüne inanan üyelerimizce konunun denetim ve yargıya taşınmasının Oda ile Üyesini karşı karşıya getirmenin sorumlusu kim olacaktır?

12- Yaşanan son gelişmeler SHKM`ler ile LİHKAB`lar arasındaki ayrımdan dolayı rahatsızlık verici hale gelmiştir. Bu durumun SHKM aleyhine LİHKAB lehine alınan kararlardan dolayı olduğu düşünülmekte olup konunun Oda Genel Merkezince çözümlenmesi gerekmektedir.

13- LİHKAB`ların son zamanlarda üyelerimizin de içinde bulunduğu Gayrimenkul Değerleme Uzmanlarının yetki alanına giren gayrimenkul değerleme ihalelerini de almaya başlaması ile ilgili olarak Odamız konuya müdahil olmalıdır.

14- Kişisel verilerin korunması kanunu gereği şirketlerimize veri işletmeni, veri sorumlusu çalıştırılması zorunluluğu getirilmiştir. Bazı meslek kurumları bu durumdan muaf tutulmaktadır. Muafiyet almış meslek grupları arasına dahil edilmemiz yönünde Oda Genel Merkezimiz çalışma başlatmalıdır.

15- Mesleki uygulamaların kurumlar arası farklılık göstermesi konusunda Oda Genel Merkezi tarafından kurumlarla özel sektörün ortak işleyişini sağlayacak çalışma başlatmalıdır.

16- Ayrıca mesleki yazılım firmalarının sektörümüzdeki faaliyetleri, özellikle SHKMM`lere yapılan baskınların azaltılmasına yönelik çalışmalar, meslektaşlarımızı koruma amaçlı olarak Oda Genel Merkezince takip edilmeli, gereken görüşmeler yapılarak meslektaşlarımıza destek sağlanmalıdır.


Bursa Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.