ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  20 Ekim 2020, Salı

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    Görsel Basında Odamız

    Basından

    Resmi Yazışmalar

    Birim Fiyatlar

    Hukuk Birimi

    İstatistikler ile HKMO

    MİSEM

    Üyelerimizden

    Satım Duyuruları

    Alım Duyuruları

    İş Arayanlar

    Eleman Arayanlar

    Yardım Duyuruları

    Bilgi Edinme Başvurusu

    TİP Sözleşmeler Kontrol

    SHKMMB

    LİHKAB

 

e-Liste

Odamız üyesi değil, fakat duyuruların düzenli olarak
e-posta hesabınıza gönderilmesini istiyorsanız;
Lütfen adınızı, soyadınızı ve
e-posta adresinizi giriniz..

Adınız:

E-Posta Adresiniz:

 

Son Çıkan Yayınlar

 

» KİTAPLAR

MESLEKTE 50. HİZMET YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZ
HKMO

 
 » JEODEZİ VE JEOİNFORMASYON DERGİSİ

 
 » HKM DERGİSİ

SAYI: 2011-1 104

 
 » HARİTA BÜLTENİ

SAYI: MAYIS 2020 103

  

E-İMZA VE E- MAKBUZ (E-SMM) UYGULAMASI HAKKINDA DUYURU

    Yayına Giriş Tarihi: 29.05.2020  Güncellenme Zamanı: 30.05.2020 13:18:09  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Değerli üyelerimiz; 

 

Bildiğiniz üzere 19.10.2019 tarihli ve 30923 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan 509 sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile vergiden muaf olmayan serbest meslek erbaplarına (SM, SMMM, YMM, Doktor, Mühendis, Avukat, Sanatçı, Menajer vb.), 01.06.2020 tarihinden itibaren "Elektronik Serbest Meslek Makbuzu" (e-SMM) uygulamasına geçme ve bu tarihten itibaren düzenleyecekleri serbest meslek makbuzlarını e-SMM olarak düzenleme zorunluluğu getirilmiştir.

 

e-SMM Uygulaması, serbest meslek mensuplarının mesleki faaliyetlerine ilişkin tahsilatları için kesmek zorunda oldukları serbest meslek makbuzunun, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda oluşturulması, muhafazası, ibrazı ve raporlanmasını kapsayan uygulamalar bütünüdür.  

 

e-SMM Uygulaması için önem arz eden tarihler ise şu şekildedir: 

 

01.02.2020 tarihinden (bu tarih dâhil) itibaren faaliyetine başlayacak olanların işe başladıkları ayı izleyen üçüncü ayın sonuna kadar e-SMM uygulamasına dâhil olmaları zorunludur.

01.02.2020 tarihi itibarı ile faaliyetine devam etmekte olanların 01.06.2020 tarihine kadar e-SMM uygulaması için başvuru yapmaları zorunludur.

Uygulamaya dâhil olunan tarihin ait olduğu ay içerisinde aynı işlem için e-Belge veya kâğıt ortamındaki belgelerden sadece birinin düzenlenmesi gerekmektedir. 

 

e-SMM Uygulaması için öncelikle "Elektronik İmza" veya "Mali Mühür" başvurusunun yapılması ve bunlardan bir tanesinin tedarik edilmesi gerekmektedir. 

 

Ancak ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) salgını ve bu kapsamda alınan tedbirler sebebiyle e-imza ya da mali mühür başvurularını yapamayan ya da başvurularına rağmen e-imza ya da mali mühürlerini henüz temin edemeyen ve bu nedenle elektronik başvuru işlemlerini tamamlayamayan mükelleflere; e-Serbest Meslek Makbuzu uygulamasına başvuru işlemlerini elektronik imza veya mali mühürlerine ihtiyaç olmadan İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) uygulamasında yer verilen "Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Başvuru Talebi" bölümünden "İnteraktif Vergi Dairesi kullanıcı kodu ve şifresi" kullanarak gerçekleştirebilme imkânı sağlanmıştır. İnteraktif Vergi Dairesi kullanıcı kodu ve şifresi bulunmayan mükellefler ise ivd.gib.gov.tr adresinden gerekli kayıtlarını elektronik ortamda oluşturarak kullanıcı kodu ve şifrelerini alabileceklerdir.

 

e-SMM Uygulaması için zorunlu olan e-imza ya da mali mühürlere sahip olan mükellefler için 3 yöntem öngörülmüştür: 

 

a) GİB Portal Yöntemi: Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan ücretsiz portal yöntemidir. İsteyen mükellefler, ebelge.gib.gov.tr adresinde yayımlanan "Elektronik Arşiv Başvuru Kılavuzu"nda açıklanan şartlara uygun olarak başvuru yaptıktan sonra, e-belgeleri gönderme ile ilgili temel işlemleri, portalda sunulan ara yüzleri kullanarak yapabilirler. (https://ebelge.gib.gov.tr/ dosyalar/kılavuzlar/e-Arsiv_Portal_Basvuru.pdf)

 

b) Özel Entegratör Yöntemi: Bu yöntemden faydalanmak isteyen mükellefler, Gelir İdaresi Başkanlığınca yetkilendirilmiş olan özel entegratör firmaların bilgi işlem sistemlerinden faydalanabilirler. Bu yöntem ile e-SMM Uygulamasından yararlanacak mükelleflerin, ebelge.gib.gov.tr adresinde yayımlanan "Elektronik Arşiv Başvuru Kılavuzu"nda da açıklandığı üzere ayrıca GİB`e başvuru yapmalarına gerek bulunmamaktadır.  

 

c) Doğrudan Entegrasyon Yöntemi: Bu yöntemin prosedür kısmının çok olması ve maddi olarak daha pahalı olması nedeniyle üyelerimize tavsiye edilmemektedir. 

 

Üyelerimizin menfaatleri göz önünde bulundurularak, 10 yıl boyunca e-SMM belgelerinin özel entegratör firma tarafından arşivlenmesi, Gelir İdaresi Başkanlığının portalına nazaran daha fonksiyonel olması, entegratör firmadan kurulum esnasında ve devamında destek alınabilmesi, entegratör firma portalında hatalı makbuzların iptal edilebilmesi,  Gelir İdaresi Başkanlığının portalında iptal işlemlerinin yapılamaması gibi avantajlar nedeniyle Özel Entegratör Yönteminin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu avantajlarının beraberinde, bu yöntemin ücretli olması da dezavantajlı yanıdır. Bu konuda çok sayıda firma hizmet vermekle birlikte birçok banka müşterilerine yönelik ilk yıl bu hizmeti ücretsiz sağlamaktadır. 

 

Aşağıda yer alan linklerden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

 

https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/e-SMM_Interaktif_Vergi_Dairesi_Basvuru_Klavuzu.pdf 

https://gib.gov.tr/elektronik-imza-veya-mali-muhur-temin-surecleri-devam-eden-serbest-meslek-erbaplarininca-e-smm

 

Odamız, bir zorunluluk olan e-imza kullanımına yönelik olarak bu hizmeti veren kurumsal firmalarla görüşüp piyasa araştırması yapmış ve üyelerimizin en uygun şartlarda bu hizmetten yararlanması için indirimli fiyatlar almıştır. SHKMMB ve LİHKAB sahibi üyelerimiz, Odamız üyesi olduklarını beyan ederek bu kurumlarla iletişime geçip indirimli olarak e-imza sahibi olabileceklerdir. Ücretlendirme; aşağıda bilgileri verilen iki kuruluş tarafından 3 yıllık e-imza hizmeti olarak 160 TL + KDV`ye sunulacaktır.

 

TÜRMOB E-İMZA

 

Detaylı Bilgi İçin: 444 58 22 (6)

 

ngedikoglu@luca.com.tr

 

https://www.turmobeimza.com.tr

 

 

E-TUĞRA 

 

İletişim: Züleyha Canoğlu, 0541 731 49 63, zcanoglu@e-tugra.com.tr

 

https://www.e-tugra.com.tr/tr-tr/e-imza.aspx

 

 

Üyelerimizin bilgisine sunarız.

 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Mayıs 2020

 


Tüm Gündem »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.