ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  25 Eylül 2020, Cuma

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Hukuk Birimi

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

İSTANBUL ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 2020-1

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ADLİ VE İDARİ YARGI BİLİRKİŞİLİĞİNDE HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLİĞİ
ALİŞİR ÖZPERÇİ MAHMUT GÜLTEKİN RECEP BAKİ MUHAMMET AFŞİN ALTINÖZ

Tüm Şube Kitapları

  

TAPU - KADASTRO VE HARİTACILIĞIN HAFIZASI: İSTANBUL TAPU VE KADASTRO BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI (DEFTER-İ HAKANİ NEZARETİ BİNASI) AYASOFYA MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLEMEZ !

    Yayına Giriş Tarihi: 20.07.2020  Güncellenme Zamanı: 21.07.2020 10:51:59  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

TAPU - KADASTRO VE HARİTACILIĞIN HAFIZASI: İSTANBUL TAPU VE KADASTRO BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI (DEFTER-İ HAKANİ NEZARETİ BİNASI) AYASOFYA MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLEMEZ ! BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMAMIZ YAYINLANDI.

DOSYA NO : 7401- 328                                  20.07.2020
KONU    :
TAPU - KADASTRO VE HARİTACILIĞIN HAFIZASI: İSTANBUL TAPU VE KADASTRO BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI (DEFTER-İ HAKANİ NEZARETİ BİNASI) AYASOFYA MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLEMEZ !


BASINA VE KAMUOYUNA,

Cumhurbaşkanlığı talimatı ile Sultanahmet Semtinde bulunan Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Binasının (Defter-i Hakani Nezareti Binası) 24 Temmuz tarihine kadar boşaltılması istenmiştir. Tarihi binanın Kültür ve Turizm Bakanlığı`na devredilerek, Ayasofya Müzesi ve Bakanlık İdari Binası yapılacağı iddia edilmektedir. UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan Ayasofya Müzesinin sanatsal ve tarihi unsurları yerinde korunmalıdır. Defter-i Hakani Nezareti Binasının Ayasofya Müzesine dönüştürülmek istenmesi hatalı bir yaklaşım olacaktır.

 

Osmanlı İmparatorluğunun arazi ve tapu kayıtlarının tutulduğu daire olan Defterhane`nin, şimdiki Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü binasına (eski ahşap haline) 1743 yılında taşındığı bilinmektedir. Bu bina 1881 yılında Defter-i Hakani Nezareti`ne (Tapu-Kadastrodan sorumlu Bakanlık) tahsis edilmiş, ahşap kısımlar kargire dönüştürülerek yeniden inşa edilmiştir. Binanın önünde yer alan dükkanlar satın alınarak yıkılmış ve oraya 1910 yılında şimdiki bina yapılmıştır. 1881 tarihinde yapılan kısım hala arşiv ve yemekhane olarak kullanılmakta iken, sonradan eklenen ön kısım ise idari bölümler şeklinde hizmet vermektedir.

 

Binanın ilginç bir özelliği ise içerisinde bir türbe bulunmasıdır. Binanın ikinci katından çıkılan küçük bir avluda bir incir ağacının altında bulunan mezar Defter Emini Server Dede`ye aittir. 1748 tarihli mezar taşının üzerinde "ser verip sır vermeyen Server Dede, davasına ve sırrına sahip çıkıp bu uğurda öldüğü için Defter-i Hakani Binası`nın avlusuna gömülmüştür" yazılıdır. Padişah I. Mahmud bir ihtilafın incelenmesi için Defterhane`den tapu kayıt defterlerini ister ancak Server Dede, gece vakti defter çıkarılmasının kanunla yasaklandığını belirterek defterleri dışarı çıkartmaz. Buna sinirlenen padişah Server Dedeyi idam ettirir ve daha sonra da pişman olarak mezarının Defterhane`ye gömülmesini emreder.

 

Tapu ve Kadastro Mektebi Âlisi yani ülkemizin ilk Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi bu binanın bir kısmında 1911 yılında eğitime başlamıştır.

 

Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin hafızası olan, yüzlerce yıllık tapu ve kadastro kayıtlarının, haritalarının, arazi bilgilerinin özenle arşivlendiği bir hazine olan bu bina sanıldığından da çok önem taşımaktadır.

 

İnşa edildiği günden bugüne kadar Tapu ve Kadastro hizmetleri için kullanılan bina inşa amacına da uygun olarak Tapu ve Kadastro İstanbul Bölge Müdürlüğü olarak hizmet vermeye devam etmekteydi. Ancak yasalarımıza göre normal bir kiracıya bile çıkarılmadan bir ay önce ihtar çekilmesi zorunlu olmasına karşın, bir hafta süre verilerek 277 yıllık tapu-kadastro hafızası, yüzlerce yıllık Osmanlı Dönemi hafızası silinmek istenmektedir.

 

Buradan Cumhurbaşkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına sesleniyoruz:

Tarihi Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü Binası (Defter-i Hakani Nezareti Binası) Ayasofya ya da başka ilgisiz bir müzeye dönüştürülmemelidir. Bina inşa edildiğinden bugüne kullanım amacına uygun tapu, kadastro ve haritacılık hizmetleri için kullanılmıştır. Bu yüzden mesleğimiz ve ülkemiz için çok önemli bir hafızadır, bunun yok edilmesi engellenmelidir.

 

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait yüzlerce yıllık tapu kaydı ve haritalar bu binada arşivlenmiştir. Bunların alelacele bir haftada taşınması ciddi riskler taşımaktadır. Arşivlerin zarar görmesinin önüne geçilmelidir. 

 

Tapu ve Kadastro personeli yetiştirmek üzere kurulan Tapu ve Kadastro Mektebi Âlisi ülkemizin ilk Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi bu binada kurulmuştur. Binlerce mezun için binanın hem tarihi hem de duygusal önemi bulunmaktadır. Bu yüzden binanın aslına uygun kullanımına devam edilmelidir. 

 

Eğer bu bina gerçekten müzeye dönüştürülmek isteniyorsa TAPU-KADASTRO-HARİTACILIK MÜZESİ olmalıdır. Ayrıca şu anki arşiv, tıpkı 277 yıldır korunduğu gibi kendi evinde kalmaya devam etmelidir. 

 

DEFTER-İ HAKANİ NEZARETİ BİNASI, 277 YILDIR OLDUĞU GİBİ ASLINA UYGUN ŞEKİLDE TAPU VE KADASTRO BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK KULLANILMAYA DEVAM ETMELİDİR ! 

TARİHİ BİNA MÜZE YAPILACAKSA, GEÇMİŞİNE UYGUN OLARAK TAPU-KADASTRO-HARİTACILIK MÜZESİ YAPILMALIDIR !


TMMOB
HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
İSTANBUL ŞUBE 26. DÖNEM YÖNETİM KURULU
 


İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.