ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  30 Kasım 2020, Pazartesi

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    Görsel Basında Odamız

    Basından

    Resmi Yazışmalar

    Birim Fiyatlar

    Hukuk Birimi

    İstatistikler ile HKMO

    MİSEM

    Üyelerimizden

    Satım Duyuruları

    Alım Duyuruları

    İş Arayanlar

    Eleman Arayanlar

    Yardım Duyuruları

    Bilgi Edinme Başvurusu

    TİP Sözleşmeler Kontrol

    SHKMMB

    LİHKAB

 

e-Liste

Odamız üyesi değil, fakat duyuruların düzenli olarak
e-posta hesabınıza gönderilmesini istiyorsanız;
Lütfen adınızı, soyadınızı ve
e-posta adresinizi giriniz..

Adınız:

E-Posta Adresiniz:

 

Son Çıkan Yayınlar

 

» KİTAPLAR

MESLEKTE 50. HİZMET YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZ
HKMO

 
 » JEODEZİ VE JEOİNFORMASYON DERGİSİ

 
 » HKM DERGİSİ

SAYI: 2011-1 104

 
 » HARİTA BÜLTENİ

SAYI: MAYIS 2020 103

  

TARİHİ İSTANBUL TAPU VE KADASTRO II. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI AYASOFYA MÜZESİ`NE DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİDİR

    Yayına Giriş Tarihi: 12.08.2020  Güncellenme Zamanı: 12.08.2020 15:28:58  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

10 Temmuz 2020 tarih ve 31181 Mükerrer sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan 2729 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Ayasofya`nın cami olarak ibadete açılması üzerine Ayasofya`da yer alan bazı eserlerin sergilenmesi amacıyla Sultanahmet Meydanı`nda yer alan, tapu-kadastro ve haritacılığın hafızası olan tarihi İstanbul Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü Binası`nın boşaltıldığı, Ayasofya Müzesi`ne dönüştürüleceği ve bunun için hazırlıklara başlanıldığı öğrenilmiştir. 
 
Osmanlı İmparatorluğu`nun arazi ve tapu kayıtlarının tutulduğu bu tarihi binanın ilk bölümü 1881 yılında, şimdiki mevcut olan diğer bölümleri ise 1910 yılında inşa edilerek günümüze kadar yaşatılmıştır. Osmanlı döneminde Defter-i Hakani Nezareti (Tapu ve Kadastrodan Sorumlu Devlet Bakanlığı) olarak adlandırılan bu tarihi binanın içerisinde ise Defter Emini Server Dede`ye ait bir de türbe bulunmaktadır. 
 
Türk haritacılığının hafızası olması özelliğiyle ön plana çıkan ve tarihi öneminden dolayı "Harita-Kadastro-Tapu Müzesi" olarak düzenlenmesi için uzun yıllardır girişimlerin ve çalışmaların devam ettiği bu binanın, tarihinden koparılarak başka bir amaca hizmet eder hale getirilmesi en hafif tabiri ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti`nin geçmişine saygısızlıktır. 
 
Bu tarihi yapının Ayasofya Müzesi`ne dönüştürülecek olması sebebiyle taşınması; binada yer alan ve muhafaza edilen bir kısmı Balkan ülkelerine, bir kısmı Ortadoğu ülkelerine ait Osmanlı döneminden günümüze değin korunan binlerce eski tapu, vakıfname ve temessük senedi gibi kaydın taşınma sırasında büyük olasılıkla zarar görmesine ve tarihinden koparılmasına neden olacaktır. Dünyanın hiçbir yerinde tarihi eser niteliğinde olan ve de bir ülkenin hafızası niteliğindeki mülkiyete esas harita ve belgeler, aidiyeti olan ana yapıdan koparılamaz. Tarihi eserler, ana yapılarından ayrılıp başka bir yapıda sergilenemez aksi halde bu durum, tarihe ihanet olarak kabul edilir. Bu nedenle Ayasofya`da bugüne kadar sergilenmiş olan parçaların bulundukları yerde kalması gerekirken tarihi İstanbul Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü Binası`nın yapısı da korunmalıdır.  
 
Ülkemizin haritacılık, kadastro ve tapu tarihinin yanı sıra mesleğimiz açısından da büyük bir öneme sahip olan tarihi İstanbul Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü Binası`nın bu öneme uygun bir şekilde muhafaza edilmesi, Harita-Kadastro-Tapu Müzesi olarak düzenlenmesi gerekmekte iken başka bir yere taşınmasının, tarihi öneminden koparılmasının ve bina içerisindeki pek çok tarihi belgenin zarar görme riski ile karşı karşıya olmasının kabul edilir bir tarafı yoktur. 
 
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak yetkililerin bu vahim karardan dönmeleri, tarihi binanın aslına uygun şekilde muhafaza edilmesi ve Harita-Kadastro-Tapu Müzesi olarak düzenlenmesi gerektiğini belirtir; tarihimize ve mesleğimize sahip çıkarak sürecin takipçisi olacağımızı tüm üyelerimize ve kamuoyuna duyururuz. 
 

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası
Ağustos 2020 


Tüm Gündem »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.