ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  26 Eylül 2020, Cumartesi

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

  

TOPRAK KORUMA YASASI DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNİ TAM KORUDU!

    Yayına Giriş Tarihi: 17.04.2008  Güncellenme Zamanı: 17.04.2008 17:08:40  Yayınlayan Birim: TRABZON ŞUBE  
 

Toprak koruma kanununa göre, bölgede fındık ve çay gibi dikili tarım arazilerinde arazilerin bölünebileceği en küçük parselin 5 dönümden az olamaması kuralı taşınmaz sahiplerinde şok etkisi yapmıştır.

Harita ve Kadastro Mühendisleri odası Trabzon Şubesinde gerçekleştirilen ve ilgili uzmanların katıldığı "Toprak Koruma Kanunu" konulu söyleşide; bölgede bu kanunun uygulanmasının çok önemli mülkiyet sorunlarına neden olacağı vurgulandı.

Tarımsal toprağın parçalanmamasına yönelik bu kanunun, ortalama tarım parseli büyüklüğünün 50 dönüm olduğu Türkiye geneline göre makul olduğu belirtilmiştir. Oysa tarım işletmelerinin ortalama parsel büyüklüklerinin: Trabzon, Rize, Giresun ve Artvin illeri için sırasıyla 4.38, 3.46, 5.36 ve 5.16 dekar olduğu açıklanarak, bu yasanın bölge için uygulanabilir olmadığı ifade edilmiştir.

Öte yandan, mülkiyet yapısının çok hisseli olduğu bu bölgede, söz konusu yasa gereği, hissedarların paylarını kendi hissedarları dışında üçüncü kişilere satamaması da taşınmaz sahiplerinin tasarruflarını kısıtlayarak "tapu sahibi olup, arazilerine sahip olamama" gerçeği ile karşı karşıya bırakmıştır.

Söz konusu yasanın, bölgedeki tarımsal taşınmaz üzerinde şu etkilere sebep olacağı belirtilmiştir: hisseli taşınmazların üçüncü kişilere satılamaması, "ölü gayrimenkuller" oluşturacaktır; kırsal kesimlerde oturanların ev amaçlı parsel oluşturmaları artık mümkün değildir; hissedarlar arasında imar yasasının yasaklamasına rağmen gayri resmi arazi taksimleri oluşacaktır; tapu dışı el senediyle taşınmaz alım satımları olacaktır; kırsal alanlarda kaçak yapılaşmalar olacaktır.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Şube Başkanı Prof. Tahsin Yomralıoğlu, yasanın sürdürülebilir arazi kullanımı açısından oldukça yararlı olduğunu ancak bölge koşullarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Yomralıoğlu yaptığı açıklamada "bu koşullar altında bölgedeki kentlerin potansiyel gelişme alanlarını oluşturan kırsal alanlar, hiçbir özel girişim için yatırım cazibesi olmayan yerler olarak kalacaktır. Bölge illerindeki taşınmaz paydaşları arasında zaten var olan mülkiyete yönelik çekişmeler daha da artacaktır. Dolayısıyla Toprak Koruma Yasası, mevcut haliyle bölge insanının neredeyse kutsal saydığı varlıkları olan topraklarından yararlanmalarını kısıtlar niteliktedir. Bu nedenle bölgemizde kırsal dönüşüm projelerini hayat geçirecek biçimde, yasanın yerel özellikleri dikkate alarak yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir" dedi.

 


Trabzon Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.