ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  20 Eylül 2020, Pazar

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

ANKARA ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 16

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ANKARA ŞUBE 12.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
HKMO ANKARA

Tüm Şube Kitapları

  

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI - 1

    Yayına Giriş Tarihi: 05.06.2005  Güncellenme Zamanı: 04.10.2005 17:39:59  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

MOGAN SADECE İNSANLARIN DEĞİLDİR MOGAN KUŞLARIYLA KORUNMALIDIR

 

MOGAN SADECE İNSANLARIN DEĞİLDİR

MOGAN KUŞLARIYLA KORUNMALIDIR

 

Mogan Gölü, Türkiye’nin 13 “özel çevre koruma alanı”ndan birisidir. Özel çevre koruma alanı ilan edilmesinin en önemli sebebi, Gölün barındırdığı bitki ve hayvan türlerinin çeşitliliği ile nadir ve nesli tehlikedeki kuş türlerinin önemli üreme bölgesi olmasıdır.

 

Yaşama saygı gösterilmeli

 

Dolayısıyla Mogan Gölü sadece bir su birikintisi değildir. Başta pek çok kuş türü olmak üzere yüzlerce canlının yaşam alanı ve yuvasıdır. Bu nedenle Gölde yapılan düzenlemelerde diğer canlıların yaşamlarına saygı gösterilmelidir.

 

İnsanları diğer canlılardan ayıran özelliğimiz olan akıl ve düşünme yeteneğimizi, vinç ve buldozerlerle canlıların yuvalarını ve kendilerini yok etmek için kullanmak başlı başına “vahşilik” değil de nedir? Parkları ve yolları, yok ettiğimiz kuş yuvalarının ve ölülerinin üzerine kuracağız; bunu da sözde yeşil alan oluşturmak için yapacağız. Bu mudur canlı ve yeşil sevgisi?

 

Büyükşehir Belediyesi yine bilimi ve uzmanlığı dışlıyor

 

Mogan Gölü ve çevresi, rekreatif bir alan olarak Ankaralıların dinlenme ve eğlenme ihtiyacı için bir olanaktır. Gölün ve çevresinin bugüne dek ihmal edilmesi, kirletilmesi ve yerleşim baskılarına maruz kalması onaylanacak bir durum değildir. Ancak gölde yapılacak düzenlemelerin doğa koruma biliminin rehberliğinde sürdürülmesi gereklidir. Buna rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi ne yazık ki bu ilkeleri görmezden gelmektedir.

 

Belediye Ne yaptı?

 

Bu güne kadar Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Mogan Gölü’ndeki sazlık alanlarda yapılan çalışmalar Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ni pek çok kez ihlal etmiştir.

 

  • Yönetmeliğin 6. Maddesine göre sekiz hektardan daha büyük doğal sulak alanlar doldurulamaz. Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılında gölün batı kıyısında inşasına başladığı Mogan Gölü Rekreasyon Alanı kıyısını taş ve betonla doldurarak 5 km uzunluğunda bir yürüyüş yolu yaptı.

 

  • Yönetmeliğin 10. Maddesine göre ise kuşların kuluçka alanlarını bozmamak kaydıyla, her yıl Ekim, Kasım ve Aralık ayları içerisinde, kara tarafından su kesimine doğru ve bütün saz alanının %30’unu geçmeyecek şekilde saz kesimi yapılabilir. Koruma bölgelerinde saz ve diğer bitki türlerinin yakılması, sazların sökülmesi ve tahrip edilmesi yasaktır. Büyükşehir Belediyesi, 2004 bahar ve yaz aylarında rekreasyon alanına inşa ettiği 5 kilometrelik yürüyüş yolu boyunca kıyıda yer alan sazlık alanı ve gölün kuzey ucundaki sazları sökerek ortadan kaldırdı. Kesiminin bile yasak olduğu bölgede sazlıklar köküyle söküldü.

 

  • Aynı yönetmeliğin 15. Maddesine göre Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün uygun görüşü alınmadan dip taraması yapılamaz ve dip çamuru çıkarılamaz. Yine Büyükşehir Belediyesi, 2004 bahar ve yaz aylarında saz sökümü yaptığı bölgelerin dip çamurunu çıkardı. 2005 yılı Nisan ve Mayıs aylarında da bu çalışma aynı bölgelerde devam etti. 

 

  • Öte yandan, Mogan Gölü’nde bir kısmı yok edilen sazlık alanda AB tarafından koruma altına alınmış aynı zamanda Bern Sözleşmesi’ne göre de korunması gereken kuş türleri yuva kurmaktaydı. Bu nedenle, sazlıkların yok edilmesi Türkiye’nin taraf olduğu Bern Sözleşmesi’ne ve adaylık sürecinde olduğu AB Kuşları Koruma Direktifi’ne de aykırıdır.

 

Ne yapılmalıdır?

 

  • Mogan Gölü’ndeki saz kesimi, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nin 6, 10 ve 15. maddelerine göre yapılmalıdır. Bu çerçevede saz kesimi önceden konunun uzmanları tarafından planlanmalı ve hasat bundan sonra yapılmalıdır. Bu plan hazırlanana kadar sazlara yapılacak benzer müdahaleler göldeki canlı türlerinin nesli için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır ve yasadışıdır.

 

  • Gölün ekosisteminin korunması için koruma kuşaklarına uygun arazi kullanım kararları verilmeli ve buna uyulması sıkı biçimde denetlenmelidir.

 

  • Gölün planlanmasıyla sorumlu olan Çevre Bakanlığı’na bağlı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, belediyelerin uygulamalarının sürekli olarak denetlenmesi için teknik ve mali olarak güçlendirilmeli, sorumlular siyasi kaygılarla değil, bilimsel ve etik kaygılarla hareket etmelidir.

 

  • Göl ve çevresi için bir yönetim planı oluşturulmalı, bu yönetim planı çerçevesinde sürekli bir izleme değerlendirme birimi kurulmalıdır.

 

  • Gölün ekosistemine zarar verecek “en yüksek fıskiye” gibi fantezi projeler yerine gölün kirlenmesini önleyici ve çevredeki yerleşim baskılarını azaltıcı projeler yaşama geçirilmelidir.

 

  • Ankaralılar olarak Mogan Gölü’nün ve çevresinin korunmasına yardımcı olmak bizim de görevimizdir. O nedenle Gölün çevresine yerleşim talebinde bulunmamalı, yapılan düzenlemelerin gölün doğal bütünlüğünü bozmaması için sorumlu kurumları denetleme görevimizi sürekli olarak yerine getirmeliyiz.

 

Belediyeyi doğaya saygıya çağırıyoruz

 

Mogan Gölü’nün çevresinin düzenlenmesi ve Ankaralıların da bu gölden dinlenme amaçlı yararlanması önemlidir. Ancak Mogan ve sazlıkları, insanlar buraya yerleşmeden önce de binlerce yıldır burada yaşayan kuşlar için çok daha önemlidir. Bu nedenle Büyükşehir Belediyesi’ni, yapılacak düzenlemelerde gölün ev sahipleri olan kuşlara bilimin rehberliğinde saygı göstermeye çağırıyoruz. 05.06.2005

 

Doğa Derneği, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, TMMOB Mimarlar Odası, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, TMMOB Şehir Plancıları Odası , TMMOB Harita ve Kadstro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi


Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.