ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  20 Eylül 2020, Pazar

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

ANKARA ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 16

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ANKARA ŞUBE 12.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
HKMO ANKARA

Tüm Şube Kitapları

  

"ANKARA EMEK VE MESLEK ÖRGÜTLERİ PLATFORMU" KURULDU

    Yayına Giriş Tarihi: 20.01.2009  Güncellenme Zamanı: 20.01.2009 16:49:56  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Ankara‘da sendikalar ve meslek örgütleri, krizle birlikte hız kazanan sermayenin saldırılarına karşı Emek ve Meslek Örgütleri Platformu‘nu kurdu. Dönem sözcülüğü TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu tarafından yürütülen Platform, kuruluş amaç ve ilkelerini, 8 Ocak 2009 tarihinde Petrol-İş Sendikası Ankara Şubesi‘nde basın toplantısı ile açıkladı.

Platform bileşenleri: Türk-İş Ankara Şubeler Platformu, KESK Ankara Şubeler Platformu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, Ankara Tabip Odası, Ankara Barosu, Ankara Diş Hekimleri Odası, Ankara Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası ve Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası.

Ankara Emek ve Meslek Örgütleri Platformu   
 
Neden Emek ve Meslek Örgütleri Platformu?
Dünyada ve Türkiye‘de 80‘li yılların başlarında topluma dayatılan küreselleşme politikaları ile sermayenin küresel saldırısı yasallaştırılarak emek eksenli politikalar ve sosyal devlet anlayışı da neredeyse tümüyle terk edilmiştir. Ve yine neredeyse periyodikleşen finansal krizler, spekülasyona dayalı ve ulus aşırı tekellerin kar hırsına terk edilmiş ekonomi, dünya coğrafyasını kan gölüne çeviren egemenlik- savaşları, gittikçe örgütsüzleştirilen toplum gibi sorunlar, gün geçtikçe daha da yakıcı bir hal almaya başlamıştır. Buna karşın bütün bu olumsuzlukların asıl sorumlusu olan sermaye sınıfı her seferinde sorunun asıl kaynağını gizleyerek yine kendi sınıfsal çıkarına uygun çözümlerini önermektedir.

Ülkemizde de durum çok farklı değildir. Gerek iç ve dış güvenlik, gerekse finansal krizler, bir talan aracı haline gelen özelleştirmeler, hayatın tümüyle ticarileştirilerek vatandaşların müşterileştirilmesi gibi uygulamaların her birinde sistem kendi çarpık çözüm önerileri ile toplumun karşısına çıkmaktadır. Yolsuzlukların yoksulluğa paralel olarak artmasına karşın, bu olumsuzluktan sorumlu olan tüm güç odakları sürekli olarak ad ve görüntü değiştirerek aynı oyunların değişik versiyonlarını uygulamaktadırlar. Kapitalizmin kendi krizini halka ödetmeye çalışması, bir tür sermaye transferi özelleştirmeler ve yolsuzluklar başta olmak üzere, sermaye lehine çözümler sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirmektedir.

Emek ve demokrasi cephesinde yer alan örgütlü ve örgütsüz güçlerin bu ortaoyununa dur demesi için daha fazla beklemeye tahammülü yoktur. İşte bu nedenle; kendisini emek ve demokrasi cephesinde tanımlayan, yolsuzluklara, yokluklara, sermaye sınıfının fütursuz saldırılarına, toplum arasına ekilmek istenen kin ve nifak tohumlarına, ötekileştirmeye, linç kültürüne karşı duranların bir araya gelerek ‘seslerini daha gür bir şekilde çıkarmaları da zorunluluktur. Egemen çevrelerin böl-parçala-yönet tuzağına düşmeksizin, toplumsal temsiliyeti en geniş anlamda kapsayan, her türlü eşitsizliğe karşı çıkan, barış ve kardeşliği her koşulda savunan, her şeyin ticarileşmesini değil tüm kaynakların insanlığın ortak malı olduğunu savunan bir hat oluşturmak için bir araya gelinmelidir.

Platform Oluşumu
Başka bir dünya mümkün diyenlerin bir arada mücadele edeceği platform, emek ve meslek örgütleri olarak tanımlanan sendikaların ve meslek odalarının yürütücülüğünde, kendisini emek ve demokrasi saflarında gören oluşumların da karar alma aşamasında sözlerini ifade edebildikleri bir yapı olarak öngörülmüştür. Platform bileşenleri; KESK Ankara Şubeler Platformu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, TÜRK-İŞ Ankara Şubeler Platformu, Ankara Tabip Odası, TMMOB Ankara il Koordinasyon Kurulu, ASMMMO, Ankara Barosu, Ankara Diş Hekimleri Odası ve Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odasıdır. Platform, mücadele eksenini ve temel ilkeleri benimseyen diğer emek ve meslek örgütlerine de açıktır.

Platform Çalışma Biçimi
Bu bileşenler dönüşümlü olarak dönem sözcülüğü yapacaklar, belirli periyotlarda (ayda bir) toplanmanın yanı sıra önemli gündemlere yönelik olarak olağanüstü de toplanılabilecektir. Platform bileşeni kurumlardan bir kişi, 3 ayda bir dönüşümlü olarak Platform Dönem sözcülüğü görevini üstlenecektir. Platformun mücadele eksenini benimseyen, emek ve demokrasiden yana kitle örgütleri, siyasi partiler ve oluşumlarla yürütülecek faaliyetler birlikte tartışılarak birlikte planlanacaktır.

Platformun Temel İlkeleri
Platform bileşenleri, çalışma sürelerinin kısaltılması, taşeronlaştırmanın sona erdirilmesi, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması, kamu emekçilerine grev ve toplu sözleşme hakkı tanınması, asgari ücretin en az açlık sınırına yükseltilmesi, herkese eşit, ücretsiz, ulaşılabilir ve nitelikli sağlık hizmeti sunulması gibi temel talepleri her zaman dile getirecektir.

Bunların yanı sıra, kıdem tazminatlarının gasp edilmesine, işsizlik sigortasının sermayeye peşkeş çekilmesine, esnek çalıştırma biçimlerinin olağanlaştırılmasına, Özelleştirme politikalarına, IMF ile yapılan ve yapılmak istenen bütün anlaşmalara, eğitim, sağlık ve sosyal güvenliğin ticarileştirilmesine karşı her koşulda bir direnme hattı oluşturulacaktır. Bu çerçevede, Ankara Emek ve Meslek Örgütleri Platformu (AEMP) adı ile oluşturulan platformun bileşenleri aşağıdaki temel ilkeleri savunurlar.

  • Bileşenler her koşulda demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, sosyal devlet anlayışından, dayanışmadan, emekten, barıştan ve halkların kardeşliğinden yanadır.

  • Platform bileşenleri dil, din, ırk, mezhep, cinsiyet gibi her türlü ayrımcılığa kesin bir biçimde karşıdır.

  • Bileşenleri yerel demokrasi güçleri ile ortak zeminlerde buluşarak emek ve demokrasi hattında dayanışma içinde ortak mücadeleyi temel alır.

  • Platform bileşenleri, yerel gündemlere ve sorunlara ilişkin olduğu kadar ülke ve dünya geneline ilişkin konularda da ortak mücadele etmeyi hedefler.

  • Platform, bileşenlerin buluştuğu müşterek taleplerde ortak çalışma yapılmasını sağlar.

  • Platform bileşenleri, ortak çalışmaların sağlıklı bir biçimde yürütülmesinden hep birlikte sorumludur.

TMMOB

HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ


Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.