ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  27 Eylül 2020, Pazar

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

ANKARA ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 16

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ANKARA ŞUBE 12.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
HKMO ANKARA

Tüm Şube Kitapları

  

KAZIM KOYUNCU ANILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 02.07.2009  Güncellenme Zamanı: 09.07.2009 09:56:00  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

25 Haziran 2005 yılında yakalandığı kanser hastalığı sonucu yaşamını yitiren sanatçı Kazım Koyuncu için Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması düzenlendi. TMMOB Ankara İKK, Nükleer Karşıtı Platform, Halkevleri, Çankaya Belediyesi, AFSAD, Artvinliler Derneği ve Denizin Çocukları adına ortak basın açıklamasını Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ali HAKKAN yaptı. Basın açıklaması okunmasının ardından Konur Sokak'ta açılan fotoğraf sergisi gezildi.

Ali HAKKAN basın açıklamasında aşağıdaki konuları vurgulamıştır. "Sanata, sanatçıya, insana, doğaya saygısı olmayanların dünyasında, Kâzım Koyuncu aramızdan ayrılalı 4 yıl oldu. Türkiye‘yi 12 Eylül karanlığı, üniversitelerimiz YÖK karabasanı, Karadeniz kıyılarımızı Çernobil bulutları kirletirken önlem olarak adaçayı içenler şimdi kaybettiğimiz değerlerin hesabını verebilecekler mi?

Korku, baskı, şiddet ve sindirme politikaları ile susturulan toplumun muhalefet dinamiklerini ortadan kaldırması, bilimin ve aklın yol göstericiliğine en fazla ihtiyaç duyulan bir dönemde cuntacı/otoriter yöntemlerle akıl dışı kararlar alınmasının sonuçları ne yazık ki yıllar sonra teker teker ölümler olarak görülmektedir. Nükleer lobicilere teslim olmuş bütün politikacılar, bugün hala antidemokratik karar alma mekanizmalarında ısrar eden bütün sorumlular, bilimsel bilginin değil ulemanın ve sermayenin sesi olanlar Çernobil ölümlerinden sorumludur. Birinci Çernobil patlayan santraldi, ikinci Çernobil ise bütün aymaz sorumlulardır.

İnsanlığın ihtiyacı insanları, doğayı ve dünyayı yaşatmaktır.

İnsanlığın ihtiyacı eldeki ve doğadaki kaynakları sermayeye sunulacak kaymak olarak görmek değildir. İnsanlığın ihtiyacı yeraltını ve yerüstünü delik deşik edip çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara yaşanmaz bir dünya bırakmak değildir. İnsanlığın ihtiyacı ne pahasına olursa olsun sermayeye kar sağlamak, insan kanını petrolden ucuz yapmak, suyumuzu ve havamızı kirletmek değildir. İnsanlığın ihtiyacı insanları kar uğruna, rant uğruna güç uğruna öldürmek değildir. İhtiyacımız insanları, doğayı ve dünyayı yaşatmaktır.

İnsanlığın ihtiyacı olan enerjiyi, sadece bir meta olarak düşünen ve eğitimden sağlığa, iletişimden suya kadar her şeyi ticarileştirmeye çalışan küresel kapitalizm ve onun işbirlikçileri, soluduğumuz havayı ve içtiğimiz suyu, nehirlerimizi, derelerimizi, ormanlarımızı sermayeye servis yapmak için sabırsızlanıyor. Aynı çevreler bugün, "bize enerji lazım" diyerek yeni Çernobillere davetiye çıkarmaktadırlar.  Biliyoruz ki, onlara enerji değil ticari meta lazım.

Nükleer ölümler olmasın!

İhtiyaç olarak dayatılan nükleer santraller siyasi tercihten başka bir şey değildir. Kirli teknoloji, kirli ilişkiler, kirli enerji, kirli siyaset istemiyoruz. Biz diyoruz ve istiyoruz ki, ne Kuzey Kore‘de ne İran‘da, ne İsrail‘de, ne ABD‘de ne de Türkiye‘de yani dünyanın hiçbir yerinde nükleer santraller, nükleer sızıntılar, nükleer kazalar ve nükleer ölümler olmasın.

Dünyayı güzellik kurtaracaktır. Güzellikleri ve güzel insanları yaşatalım!"

TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi


Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.