ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  20 Eylül 2020, Pazar

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

 
 » ŞUBE BÜLTENİ

ANKARA ŞUBE BÜLTENİ
SAYI: 16

 

Tüm Şube Bültenleri
 

» ŞUBE KİTAPLARI

ANKARA ŞUBE 12.DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
HKMO ANKARA

Tüm Şube Kitapları

  

MODERN KÖLELİK YASAL HALE GETİRİLİYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 03.08.2009  Güncellenme Zamanı: 03.08.2009 13:42:01  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Sermayenin sözcüsü AKP, yaşanan krizin önce bizi etkilemeyeceğini, daha sonra teğet geçeceği söylemleriyle halkımızı kandırmaya çalışılmış ancak bugün gelinen noktada krizin, halkımızın tüm kesimlerini derinden etkilediği görülmüştür. Özellikle orta ve dar gelir kesim daha da fakirleşmiş, işsizlerin oranı ve miktarı rekor düzeylere ulaşmıştır.  

Halkın beklentilerini önemsemeyen AKP, ulusal ve uluslararası sermayenin direktiflerini hemen uygulamaya koymaktadır. Bu doğrultuda sermaye kesimini, işçilerin; grev, toplu sözleşme, izin, kıdem tazminatı gibi sorumluluklarından kurtararak yüzyıllar önce terk edilen köleliği tekrar hortlatacak olan Özel İstihdam Büroları Yasasını çıkarmıştır.

Söz konusu yasaya ilişkin bileşeni olduğumuz TMMOB Ankara İl koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından 24 Temmuz Cuma günü  yapılan basın açıklaması aşağıdadır.

200 Yıl Sonra Yeniden Kölelik Düzeni Hortlatıldı!

Sermaye-AKP Kolkola

Öngörü fakirlerinin tahminleri kendi sözlerini bir bir çürütüyor. Bizi etkilemeyeceği tahmin edilen krizin, önce teğet geçeceği, daha sonra psikolojik olduğu tespitlerini yapan sermayenin sözcüsü AKP hükümeti son olarak halkın yalan söylediğine ve paraların yastık altında olduğuna karar verdi. Paraların yastık altında olduğuna o kadar inanmışlar ki, halkı alış veriş yapmaya çağıracak kadar da gerçeklerden kopan bazı örgütler sermayenin ne kadar sadık bekçileri olduklarını kanıtlama fırsatı buldular.

Halkı alışverişe özendirmek ve sermayeye hayat öpücüğü vermek için hazine kaynağı olan vergilerden sermaye lehine vazgeçmeyi bile hayata geçirmişlerdir. Asgari ücretlinin vergisinden, emekçilerden kesilen vergilerden vazgeçemeyen AKP alışveriş canlansın diyerek bir çırpıda ÖTV vergisinden vazgeçebilmiştir.

TÜİK tarafından açıklanan işssizlik rakamlarını, iş bulmaktan umudunu kesen yığınları, kriz bahanesiyle işten çıkarılan, düşük ücretle çalışmaya zorlanan, ücretsiz izne gönderilen emekçilerin feryatlarını duymayan AKP, vahşi kapitalist sermayenin sosyal güvenlik ödemelerinden kurtulması için kulaklarına fısıldananları duymuştur. İşsizlik rakamları 2009 Şubat ayında % 16.1, Mart ayında % 15.8, Nisan‘da ise % 14,9 olarak açıklanmıştır. Bu rakamların gerçek olmadığını, tıpkı diğer resmi rakamlarda olduğu gibi işsizlik oranlarının da yanlış olduğunu artık bütün kamuoyu bilmektedir.

İşverenler tarafından ödenen sosyal güvence paylarını maliyet olarak algılayacak kadar işveren sözcülüğüne soyunan AKP, açıktır ki emekçilerin sorunlarına değil işverenlerin kârlarını daha da arttıracak uygulamalara odaklanmışlardır. Oluşturdukları yapay gündemlerin ardına gizledikleri düzenlemelerle, emekçileri daha da yoksullaştıran politikaları hayata geçirmektedirler. AKP Hükümeti kriz fırsatçılığına imkân veren bir takım düzenlemeler yapmıştır. İşçi kiralama sistemini "Özel İstihdam Bürosu" adı altında yasalaştırmıştır. Cumhurbaşkanı bu yasayı şimdilik veto etmiştir ancak İşsizlik Sigortası Fonu‘nun amaç dışı kullanımına imkân veren düzenlemeler onaylanmıştır.

200 Yıl Sonra Yeniden Kölelik Düzeni Hortlatıldı!

İşveren sözcüsü hükümetin son marifeti Özel İstihdam Büroları Yasası ile;

  • Özel İstihdam Büroları oluşturularak işçiler buralarda iş bekleyecekler. İşverenler ‘geçici işçi‘lerini bu bürolardan isteyecek, bu bürolar da elindeki işçileri ‘kendi rızaları olmasa dahi‘ şirketlere kiralayabilecektir.
  • Bu işçilerin hiçbir sorumluluğu işçileri çalıştıran şirketlere ait olmayacaktır.
  • İşçilerin haklarını Özel İstihdam Büroları belirleyecek ve bu belirleme hakkı bu büroların elinde kalacaktır.
  • Özel İstihdam Büroları kiraladıkları ‘geçici işçi‘lerden kiralama başına komisyon alacaktır.


Özel istihdam bürosu, özellikle AB ülkelerinde göçmen, kaçak veya kayıt dışı çalışanların, istihdamını sağlamaya çalışan bir yapılanma olarak AB ülkelerinde uygulanmaktadır. 21. Yüzyıl Köleliği olarak adlandırılan Özel İstihdam Büroları Yasası ile; geçici iş akdiyle personel çalıştırabilme sağlanarak işçiler için grev, toplu sözleşme, izin, kıdem tazminatı yok sayılmaktadır. İşçinin çalıştığı iş yerine ait kolektif hakları bulunmamakta, bu sayede de işveren açısından elbette ki ucuz iş gücü sağlanmaktadır. Tazminat, örgütlenme başta olmak üzere temel haklardan "kurtulan" işverenler, yanı sıra "istihdam büroları" sayesinde, işçilerin yüzde 25‘ini sözleşmeli çalıştırmak, iş güvencesinden faydalanma sınırı olarak 30 kişi çalıştırmak, 50 kişilik yerlere özürlü çalıştırma zorunluluğu gibi yükümlülüklerinden de kurtulmaktadırlar.

İşsizliğe çözüm bulmak, istihdamı korumak, kriz bahanesiyle emekçilerin hak kayıplarını önleyecek düzenlemeler ve kriz fırsatçılığı yapılmasını önlemek yerine, emekçilerin daha kolay, daha fazla ve yasal hale gelmiş yöntemlerle sömürülmesini düzenleyen yasalar çıkararak yerini belli eden AKP hükümeti bir kez daha emekçi düşmanlığı yaparken sobelenmiştir.

TMMOB Ankara İKK olarak, hükümetin emekçilerden yana bir tavır için daha fazla beklemeden harekete geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu doğrultuda;

  • İşten çıkarmalar durdurulmalı ve yeni istihdam politikaları geliştirilmelidir.
  • İşçi ve kamu emekçilerinin örgütlenme, TİS ve Grev hakkını kullanması önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.
  • Tüm çalışanlara iş-güvenceleri sağlanmalı, geçici ve güvencesiz çalışma koşullarına son verilmeli, istihdam büroları uygulaması kaldırılmalıdır.
  • İşsizlik fonu, işverenlere dolaylı kaynak olarak kullandırılmamalı, işsiz kalanların insanca yaşayabileceği bir seviyeye çıkarılarak işten çıkarılan emekçilere kullandırılmalıdır.


TMMOB
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şubesi


Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.