ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  01 Nisan 2020, Çarşamba

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

ANA SAYFA Şube Giriş Sayfası

    Şube Yönetim Kurulu

    Şube Tarihçesi

    Şube Çalışanları

    Büro İşlemleri

    Temsilcilikler

    İşyeri Temsilcileri

    Komisyonlar

    Çalışma Grupları

    Mesleki Denetim Görevlileri

    Çalışma Programı

    Çalışma Raporu

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    İş Yaşamı Duyuruları

    Evlilik Duyuruları

    Yeni Doğan Duyuruları

    Yitirdiklerimiz

    MİSEM Eğitimleri

 
 

Son Çıkan Yayınlar

  

BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 23.08.2011  Güncellenme Zamanı: 26.08.2011 19:32:36  Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR ŞUBE  
 

BÖLGEMİZDE SON SÜREÇTE YAŞANAN ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE GERİLİM DALGALANMALARINA İLİŞKİN ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİNİN 18 AĞUSTOS 2011 TARİHLİ  BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

Vazgeçilmez bir enerji kaynağı olan elektrik enerjisini üreten, ileten ve dağıtan kuruluşların görevi; kesintisiz, ucuz ve kaliteli bir hizmeti tüketicilerine sunmaktır. Elektrik enerjisi, üretimi aşamasında doğal ve maddi birçok maliyetin ortaya çıkmasına neden olan bir enerji çeşididir. Günümüzde dünya gündeminde olan küresel iklim değişikliği ve ortaya çıkan maliyetler elektrik enerjisine bağımlılığı azaltacak çözümleri gerekli kılmaktadır.

Bölgemizde özellikle sulama sezonlarında Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa yöresinde elektrikle tarımsal sulama yapılan bütün alanlarda elektrik problemleri had safhaya çıkmaktadır.

Kalıcı ve uzun süreli elektrik kesintilerinin yanında sıklıkla oluşan gerilim dalgalanmaları (salınımlar) nedeniyle çok sayıda elektrikli teçhizat arızalanmakta veya sağlıklı çalışamamaktadır.

Meskenlerde yapılan ölçümlerde gerilimin stabil olmadığı, gündüz saatlerinde ortalama 6 dakikada bir gerilim dalgalanması oluştuğu; bazı dalgalanmalarda gerilimin 126 Volt değerlerine kadar düşerek akabinde 238 Volt değerine kadar yükseldiği, bu salınımların süresinin bazen birkaç saniye, bazen de 20 saniye kadar sürdüğü görülmüştür.

Bölgemizde yaşanan gerilim dalgalanmaları belki de dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan elektrikle yoğun sulama yapılmasından kaynaklı, binlerle ifade edilebilecek yüksek güçlü su pompalarının devre dışı kalması ve tekrar devreye girmesi esnasında oluşmaktadır. Elektrik şebekesi enterkonnekte (birleşik) olduğu için sulama dönemlerinde meydana gelen bir arıza sistemin tamamına yayılmaktadır. Sulama dönemlerinde ortaya çıkan elektrik sıkıntısı, diğer tüketicileri de olumsuz etkilemektedir.

Ortaya çıkan bu arızaların çiftçi, TEDAŞ ve TEİAŞ kaynaklı sebepleri bulunmaktadır. Bir anlamıyla tedarikçi kuruluş TEİAŞ ihtiyaca uygun kapasiteyi hizmete sunamamakta ve tüketim ihtiyacını karşılayamamaktadır. TEDAŞ ise ekonomik ömrünü tamamlamış, teknik olarak yetersiz ve yanlış projelendirilmiş dağıtım hatları nedeniyle tüketiciye kaliteli elektrik sunamamaktadır. Tüketici olarak çiftçiler, kurdukları tesisleri mühendislik hizmet ve tekniklerine uygun olarak kurmamaktadırlar. Kurdukları tesislerde kompanzasyon üniteleri bulunmamakta veya yetersiz kalmakta, motor yol verme ve koruma elemanları devre dışı bırakılmaktadır.

Yaşanan elektrik sıkıntılarının giderilmesi için çiftçinin kuracağı tesislerde mühendislik hizmeti alarak tekniğe uygun tesisler kurması; TEDAŞ‘ın hatlarını yenilemek üzere ciddi bir yatırım seferberliği başlatması, aynı zamanda tüketiciden dağıtım sistemine yansıyacak hasarları önlemesi için dağıtım sistemlerinde tedbirler alması; TEİAŞ‘ın iletim kapasite sıkıntısını ortadan kaldıracak yatırımları yapması gerekmektedir.

Ancak alınacak bütün bu tedbirler geçici tedbirlerdir. Çiftçiyi elektrikle sulama yapmaya mahkum bırakmak yanlıştır.

GAP‘ın tamamlanmaması nedeniyle halkın önemli bir kesimi arazilerini sondaj yöntemiyle kuyulardan su çekerek sulamakta, büyük bir kördüğüme dönüşen bu çelişki sulama zamanlarında sağlıklı ve kesintisiz enerji alamadıkları için üretim kaybı yaşayan çiftçilerimizi her sene isyan etme noktasına getirmektedir. Bu sıkıntıların giderilmesi için yürütülen çabalar maalesef yetersiz kalmış, çiftçinin mağduriyeti giderilememiştir.

Enerjide gerçekleşme oranı % 85 olan GAP‘ın sulamadaki gerçekleşmesi ise sadece % 15‘tir. En son AKP hükümeti tarafından, 2008 yılında açıklanan GAP Eylem Planında, 2012 yılına kadar sulama yapılarının çok büyük oranda tamamlanacağı belirtilmiştir. Ancak 2012 yılına çok az bir zamanın kaldığı bugün maalesef sulama kanalları hala bitirilememiş, bu konuda siyasi irade ve ekonomik kaynak ortaya çıkmamıştır.

Ekonomik maliyet çiftçi açısından da değerlendirilmesi gereken bir konudur. Alım gücüyle kıyaslandığında, OECD ülkelerinin tamamından daha pahalı elektrik kullanan bir ülkede, çiftçiye "sulamanı elektrikle kuyudan su çekerek yap" demek çiftçinin cebine giren paraya göz koymaktan başka bir anlama gelmemektedir.

Sulama kanalları bir an önce tamamlanmalıdır.  Kanallar yap-işlet-devret ile değil, DSİ eliyle yapılmalı, su çiftçiye ucuza verilmelidir. Sulama kanallarının bitirilmesiyle bölge çiftçisi rahat bir nefes alacak, sulamasını ekonomik ve sağlıklı bir şekilde yapabilecektir.

Devletin tarım, enerji ve kalkınma politikalarını insan ve doğayı merkezine alan bir yaklaşımla yeniden düzenlemesi gerekmektedir. Bu kapsamda sadece elektrik üretimi yapılacak barajlarla Hasankeyf‘i ve Munzur vadisini yok edecek yıkım projelerine aktarılan kaynaklar sulama kanallarının acilen tamamlanması için kullanılmalıdır. Bu şekilde elektrik tüketimi de azalacak ve bu sorunlu HES ve barajlara da ihtiyaç olmayacaktır.

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır şubesi olarak yaşanan problemlerin çözümü konusunda yapılması gereken çalışmalar için yetkilileri göreve çağırıyor, bu çalışmalara kamu yararı adına katkıda bulunacağımızı saygılarımızla belirtiyoruz.             


Diyarbakır Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.