ANA SAYFA

Ana Sayfa 

İLETİŞİM

İletişim 

BAĞLANTILAR

Bağlantılar 

SİTE HARİTASI

Site Haritası 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sıkça Sorulan Sorular 

  TMMOB  FIG  CLGE
ENGLISH HKMOBİS ÜYE HKMOBİS

  28 Mayıs 2020, Perşembe

TMMOB HARİTA KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI

Site İçi Arama:

Loading
FİG 2018

    Haberler

    Basın Açıklamaları

    Görsel Basında Odamız

    Basından

    Resmi Yazışmalar

    Birim Fiyatlar

    Hukuk Birimi

    İstatistikler ile HKMO

    MİSEM

    Üyelerimizden

    Satım Duyuruları

    Alım Duyuruları

    İş Arayanlar

    Eleman Arayanlar

    Yardım Duyuruları

    Bilgi Edinme Başvurusu

    TİP Sözleşmeler Kontrol

    SHKMMB

    LİHKAB

 

e-Liste

Odamız üyesi değil, fakat duyuruların düzenli olarak
e-posta hesabınıza gönderilmesini istiyorsanız;
Lütfen adınızı, soyadınızı ve
e-posta adresinizi giriniz..

Adınız:

E-Posta Adresiniz:

 

Son Çıkan Yayınlar

 

» KİTAPLAR

MESLEKTE 50. HİZMET YILINI DOLDURAN ÜYELERİMİZ
HKMO

 
 » JEODEZİ VE JEOİNFORMASYON DERGİSİ

 
 » HKM DERGİSİ

SAYI: 2011-1 104

 
 » HARİTA BÜLTENİ

SAYI: MAYIS 2020 103

  

KİTAPLAR


KADASTRO BİLGİSİ

PROF.HÜSEYİN ERKAN
 

Yayın Yeri:

ANKARA

Sayfa Sayısı:

240

 

Sunuş

GÜNCELLEŞTİRİLMİŞ YENİ BASKIYA SUNUŞ

 

Bilgi üreten ve bilginin yönetimi bakımından zengin bir toplum, ekonomik, teknolojik ve bilimsel yönden ilerlemeler kaydederek insanlarının refah seviyelerinin yükselmesinde belirleyici rol oynamaktadır. Gelişen çağdaş toplumlarda insanlar kendi yeteneklerini, becerilerini, duygularını geliştirme olanağı bulabilmektedirler. Eğitimin, bireyin toplumsallaşma sürecinde etkin bir araç olduğu; diğer taraftan eğitimin yaşam boyu sürekliliği ve gerekliliği; bununla beraber insanlığın başarılı bir geleceğe ulaşmasında tüm yaşamını kapsayan bir etkinlikler bütünü olduğu görülmektedir. Eğitimin sınırı olmadığı gibi yer ve zaman kavramı da yoktur.

 

Diğer taraftan çağımızda bilgi hızla yer değiştirmektedir. Bütün bilgilerin yaklaşık %80`ini mekan/konum bilgilerinin içerdiği, dünya genelinde kabul edilen bir olgudur. Günümüzde kadastro, toprak/insan ilişkilerini modelleyen bir bilgi sistemi olarak tanımlanmaktadır. Mekansal bilgi sistemlerinin temelini ise "harita kadastro bilgileri" oluşturmaktadır.

 

Bütün toplumlar için, ekonominin iç dinamiği ve yaşamın temel kaynağı topraktır. Yeri başka bir biçimde doldurulamayacak bu çok değerli varlığın, gelecek kuşakların yaşamlarını tehlikeye düşürmeyecek biçimde kullanılması ve korunması bütün insanlığın temel görevidir. Mülkiyet haklarının anayasal güvenceye kavuşmasında, arsa ve arazi üzerindeki tüm bilgilerin tutulmasın-da, toplumsal, kültürel ve ekonomik gelişmelerin yerine getirilmesinde, kent/coğrafi bilgi sistemlerinin kurulması ve işletilmesinde tapu ve kadastronun temel işlevi olduğu tartışılmazdır.

 

Ülkemizde 1925 yılından bu yana Kadastro çalışmaları devam etmektedir. Son yıllarda özel sektörden hizmet alma yöntemi ile ilk tesis-kuruluş kadastrosu tamamlanmak üzeredir. Ülke yüzölçümünün yaklaşık %60`ında yapılan kadastro çalışmaları ile kırk yedi bin köy ve mahalle biriminin kadastrosu yapılmış olup dört bin mahalle ve köy biriminin kadastro çalışmaları halen devam etmektedir.

 

Bununla birlikte kadastronun tek elden yürütülmesi gerekliliği vardır. Bu yönde mevzuat düzenlemeleri adım adım gerçekleştirilmektedir. Günümüzde bilgi sistemlerinin kullanılmasıyla kadastronun her yönüyle yenileme çalışmaları zorunlu olarak karşımıza çıkmaktadır. Önemli adımlardan biri de taşınmazların değer haritalarının yapılmasıdır. Her iki konuda da yürütülmekte olan çalışmalara hız verilmesi gerekmektedir.
 
Odamız, demokratik bir meslek kuruluşu olarak kuruluş yılı olan 1954`ten bu yana dünyayı, ülkeyi, yaşamı tanıyan, algılayan, sorgulayan, bilimin ışığında ve aklın yol göstericiliğinde oluşturduğu politikaları yaşama geçiren bir anlayış içerisindedir.

 

Odamız, meslek alanımıza yönelik tüm çalışmaları sürdürmenin yanında toplumsal alana yönelik olarak da meslek alanlarımızdan hareketle oluşturduğu politikalarla sürece müdahale etmektedir.

 

Meslek alanımıza yönelik teknik, bilimsel ve uygulayıcı yayınların yapılması, geliştirilmesi, kurum ve kuruluşlar ile meslektaşlarımıza ve öğrenci kardeşlerimize ulaştırılması, Odamızın çalışma anlayışı içerisinde yer almaktadır.

 

Bu bakış açısı ile 1989 yılında Sevgili Hocamız Prof. Hüseyin ERKAN tarafından hazırlanan ve Odamızca baskısı yapılarak Odamızın yayınları arasında yer alan "Kadastro Bilgisi" kitabının güncelleştirilmiş yeni  baskısını yine aynı anlayış ve bilinçle sunuyoruz.

 

"Kadastro Bilgisi" kitabını güncellenmiş şekliyle tekrar Odamız yayınlarına kazandıran Prof. Hüseyin ERKAN Hocamıza ve güncellenmesinde katkılarından dolayı başta HKMO 6. Dönem Kadastro Komisyonu Başkanı Hüseyin KOÇAK olmak üzere Kadastro Komisyonuna teşekkürü borç biliriz.


TMMOB
HKMO 46. DÖNEM YÖNETİM KURULU
Kasım 2018 / Ankara

 

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Tüm Kitaplar »


 

e-HİZMETLER:
| HKMOBİS | WEBMAIL |

© 2004-2020 Tüm hakları TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI aittir.
Sitede yer alan görsel ve metin öğeler izinsiz kullanılamaz.

TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI
SÜMER 1. SOKAK NO: 12/4 06440 KIZILAY / ANKARA
TEL: +90 312 232 5777 (PBX) - FAKS: +90 312 230 85 74 - GSM: 0533 762 28 13

 


 
Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.